Cumartesi , Mayıs 18 2024

ABD ve Çin, ticaret savaşı arttıkça yeni tarifeler uygulamaya başladı

125 milyar dolar değerinde Çin ihracatı, 1 Eylül’den itibaren yeni vergilerle karşı karşıya kalırken, Çin’in anlaşmaya varılmasıyla petrol üzerinde vergi

Çin ve ABD, küresel ekonomi yoluyla şok dalgaları gönderen çürüklü ticaret savaşlarının artmasıyla, birbirlerinin mallarına ek tarifeler koymaya başladılar.

Pazar günü 0401 GMT’den itibaren yeni bir tarife turu yürürlüğe girdi. Pekin’in ABD’nin ham petrolü üzerindeki% 5’lik vergisi, dünyanın en büyük iki ekonomisinin bir yıldan daha uzun bir süre önce ticaret savaşına başlamasından bu yana yakıtın ilk kez hedef alındığını belirledi.

Trump İdaresi akıllı hoparlörler, Bluetooth kulaklık ve ayakkabı dahil, birçok çeşidi Çinli ithalatta $ ‘dan fazla 125bn,% 15 tarifeleri toplamaya başlar.

Misillemede Çin, bazı ABD Mallarına 75 milyar dolarlık bir hedef listesine ek tarifeler koymaya başladı Pekin, pazardan itibaren daha yüksek tarifelerle karşı karşıya kalan malların değerini belirtmedi.

ABD menşeli toplam 5.078 üründen oluşan 1.717 maddeye% 5 ve% 10 oranında ilave tarifeler uygulanmıştır. Pekin geri kalanıyla 15 Aralık’tan itibaren ek tarifeler almaya başlayacak.

Wall Street İşçi Bayramı tatili için kapalı olmasına rağmen, yeni tarife turunda borsa piyasaları Pazartesi günü işlem görmeye başladığında daha fazla oynaklık vaat ediyor.

Bağımsız Avustralya pazar stratejisti Greg McKenna, piyasa endişelerinin art arda Pekin ve Washington gelen uzlaşmacı sözlerle yatıştırıldığını söyledi.

Ancak, gerçeğin Pazar günkü yeni tarife turu ile ısırmaya başlayabileceğini söyledi.

“Tüm tarifeler gerçekte empoze ediliyor ve küresel büyüme, kazanç ve faiz oranları tekrar aşağıya bakıyor” dedi. “Bunun da ötesinde, tersine çevrilmiş ABD verim eğrisi, birçok kişiye ABD ekonomisinin

maddi olarak yavaşladığını ve en kötü ihtimalle durgunluğun geri sayımının başladığını gösteriyor.”

Çin’deki ticaret tarifeleri , bölgedeki diğer ülkelerin ekonomilerinin yanı sıra Çin ekonomisinin de yavaşlamasına neden oldu .

Ülkenin Cumartesi günü piyasaya sürülen dev imalat sektörünün anlık görüntüsü Ağustos ayındaki art arda dördüncü ay için faaliyete geçtiğini gösterdi.

Çin yuanı da baskı altına girdi ve geçen hafta ABD dolarına karşı 11 yılın en düşük seviyesine düştü . Güney Kore Pazar günü yaptığı açıklamada, ihracatının art arda dokuz ay boyunca düştüğünü belirtti.

Ancak Çin devlet medyası Pazar günü meydan okurcasına dikkat çekti.

Yetkili Xinhua haber ajansı, “ABD, sorumlu bir küresel güç gibi davranmayı ve“ okul zorbalığı ”gibi davranmayı bırakmalı” dedi.

“Dünyanın tek süper gücü olarak, sorumluluklarını yerine getirmesi ve bu dünyayı daha iyi ve daha müreffeh bir yer haline getirmek için diğer ülkelere katılması gerekiyor. Ancak o zaman Amerika tekrar harika olabilir. ”

Tarife, iktidardaki Komünist Partinin resmi Halk Günlüğü’nün Çin’in gelişimini engelleyemediğini söyledi.

“Çin’in yükselen ekonomisi, Çin’i yabancı şirketlerin görmezden gelemeyeceği yatırımlar için verimli bir zemin haline getirdi” dedi. Zhong Sheng veya “Çin’in Sesi” adı altında yaptığı açıklamada, dış politika konularına ilişkin görüşlerini belirtmek için sıkça kullanılan .

Geçtiğimiz ay Donald Trump , daha önce ticaret anlaşmazlığında ayrılan 300 milyar dolarlık Çin ithalatına tarifeler uyguladığını belirtti .reklâm

Tarifelerin bir kısmı daha sonra ABD perakendecilerine bir imtiyaz vererek Aralık ayına kadar ertelendi . Cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, oyuncaklar ve giysilerdeki% 15’lik tarifeler 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek.

Cumhurbaşkanı ayrıca, 1 Ekim’de 250 milyar dolarlık Çin ithalatının ayrı bir grupta mevcut% 25 tarifesinin% 30’a yükseleceğini açıkladı.

Tüm önlemler Aralık ayında yürürlüğe girdikten sonra, neredeyse Çin’in 540 milyar dolarlık ABD’deki ihracatının tamamı vergiye tabi olacak.

ABD ticaret temsilcisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, 20 Eylül’e kadar planlanan bir tarife ile% 25’lik bir tarife çarpmış olan 250 milyar dolarlık mal listesinde% 30’a çıkacak kamu yorumları toplayacağını söyledi.

Trump, Çin’den ve ABD’den gelen ticaret ekiplerinin konuşmaya devam edeceğini ve bu ay buluşacağını, ancak Pazar günü yürürlüğe giren Çin mallarına uygulanan tarife artışlarının gecikmeyeceğini belirtti.

İki yıl boyunca, Trump yönetimi Çin’e fikri mülkiyet koruması, Çin’deki firmalara teknoloji transferi, sanayi sübvansiyonları ve piyasaya erişim konularında politikalarında kapsamlı değişiklikler yapma yönünde baskı yapmaya çalıştı.

Çin, Washington’un haksız ticaret uygulamalarına girdiği yönündeki suçlamalarını sürekli olarak reddetti, ayni şekilde mücadele etmeye yemin etti ve ABD tedbirlerini korumacı olarak eleştirdi.

Kaynak : The Guardian, Reuters ve Agence France-Presse bu rapora katkıda bulunmuş.

Ayrıca Kontrol Et

Teknoloji firmaları Çin’i terk ediyor.

Samsung, Çin’de yer alan son fabrikasını da kapattı. Hali hazırda akıllı telefon pazarının lider ismi …