Pazartesi , Mayıs 20 2024

Çin, ABD’den tarım ürünleri alımını askıya aldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal edilen ürünlere yönelik ek vergi getirileceği tehdidinin ardından, Çinli şirketlerin ABD’den tarım ürünleri alımını askıya aldığı belirtildi.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua tarafından yayınlanan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NRDC) ve Ticaret Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan ortak açıklamada, “Çin, 3 Ağustos tarihinden sonra alınan ABD menşeli tarım ürünlerini gümrük vergisinden muaf tutmayacak. İlgili Çinli şirketlerin ABD’den tarım ürünleri alımı geçici olarak durduruldu’’ ifadeleri yer aldı.

31 Temmuz tarihinde Şangay’da bir araya gelen Çinli ve ABD’li müzakerecilerin, Pekin ve Washington arasındaki ticaret müzakerelerinde gözle görülür bir ilerleme kaydetmemesinin ardından, ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz Perşembe günü, Twitter hesabından yaptığı açıklamalar ile iki ülke arasındaki ticaret savaşını yeniden alevlendirmişti. Trump, 1 Eylül’den itibaren ABD’nin her yıl Çin’den ithal ettiği 300 milyar dolar değerindeki ürüne yüzde 10 ek gümrük vergisi getireceğini açıkladı. Washington, bu adımdan önce 250 milyar dolar değerindeki Çin ürününe yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamıştı.

Öte yandan Çin hükümeti, Trump’ın bu kararlarının gerçekleşmesi durumunda, misilleme yaparak önlem almaktan başka bir seçeneklerinin olmayacağı konusunda uyarıda bulundu. Kaynak : Şarku’l Avsat

Ayrıca Kontrol Et

Teknoloji firmaları Çin’i terk ediyor.

Samsung, Çin’de yer alan son fabrikasını da kapattı. Hali hazırda akıllı telefon pazarının lider ismi …