Çin, Hong Kong’daki protestoları bastırmak için ne kadar ileri gidecek?

Bölgesel yetkililerin taktikleri yalnızca Tiananmen tarzı çöküş korkusu, sadece huzursuzluğu körüklüyor.

Çin, Hong Kong’un huzursuzluğunu sona erdirmek için, şimdi 13. haftasında ve hala büyüyor mu? Üst düzey yetkililer sadece “terör eylemleri” değil, “renk devrimi özellikleri” nden de bahsettiler ve bu da uzlaşmayı reddettiğini açıkça belirtti .

Şimdiye kadar protestoları bastırmak için Hong Kong hükümetine güvendiler, ancak gösterilerin yasaklanması, vahşi polis taktikleri, haydut saldırıları, yüksek profilli aktivistlerin tutuklanması ve metro hattı kapanması huzursuzluğu hafifletmedi. Pazar günü, binlerce eylemci havaalanına indi .

“İnsanları sokaklardan korkutmak için çok çalışıyorlar. Araştırma yalnızca Çin’i protesto eden Johns Hopkins Üniversitesi’nden Ho-fung Hung’ı “İnsanları sinirlendirdi” dedi .

Bu, yetkililerin 1 Ekim yaklaştıkça daha aşırı önlemlere başvurma korkusu uyandırdı. Pek çoğu, tarihi, Pekin’in Çin’deki Komünist yönetiminin 70. yıldönümü için ülke çapındaki kutlamalara gölge düşürecek hiçbir şeye tahammül edemeyeceğine inandığı için huzursuzluğa son verme tarihi olarak görüyor.

1989’un Tiananmen Meydanı’nın reform yanlısı hareketine yaptığı baskı hatıraları mevcut huzursuzluğu gölgeleyerek yetkililerin mücadeleyi ne kadar uzağa götürebileceği sorusunu gündeme getirdi.

Demokrasi yanlısı bir aktivist olan eski yasa koyucu Margaret Ng, protestocuların risklerin farkında olduğunu söyledi. “İleri gitmek onları ateşe götürebilir, ancak durmak onları kurtarmayacak” dedi.

Pekin için, “soru Hong Kong’u yok etmek isteyip istemedikleridir. Doğrudan müdahale ederlerse, bir ülkenin sonunu, iki sistemi heceler ”.

Hong Kong Baptist Üniversitesi’nde Çin siyasetinde uzman olan Jean-Pierre Cabestan, bölgeye yüksek derecede özerklik sağlama garantisi verilen bu düzenlemenin Pekin için de yararlı olduğunu söyledi.

Ancak şunları ekledi: “Komünist partinin müdahaleye özendirilmemesi zor. Bu sadece yönetim ile ilgili değil politik bir organizasyon. Bir yandan aşırı güvende, öte yandan paranoyak. Hong Kong’un yıkılma için bir üs haline gelmesini engellemek istiyorlar ve bu da her şeyden mahrum ediyor. ”

Hong Kong hükümeti, baş yetkilere geniş yetkiler veren acil durum yönetmeliklerini çağırabileceğini ima etti . Bazıları interneti kapatmak ya da o gün protestoları önlemek için 1 Ekim’de toplu gözaltına alınmalarına izin verilebileceğinden korkuyor.

Yetkililer ve kuruluş yanlısı politikacılar, maskeleri yasaklama ya da eylemcilerin kullandığı siteleri veya platformları hedefleme gibi acil durum güçlerinin sınırlı kullanımlarını önerdiler.

Hong Kong Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Simon Young, bazı kısıtlamaların da yürütmede kalmaya devam ettiğini belirtti. Mahkemeler önlemleri durdurmak için mahkeme kararı verebilir ve yasama meclisi düzenlemeleri değiştirebilir, ancak teneffüs aşamasındadır ve ekim ayına kadar tekrar oturması nedeniyle değildir. Ayrıca Pekin lehine yığılmış.

Muhalifler, temel hakları askıya almak için tasarlanan yasaların kullanılmasının doğal olarak sert olduğunu ve Hong Kong’un Asya’nın önde gelen finans merkezi statüsünü sonlandıracağını söylüyorlar. Sınırlı önlemler de muhtemelen artacaktır.

“Yönetmelik, genel bir dövüş hukuku bildirgesi değildir. Gerektiği gibi, ancak çok güçlü güçlere sahip olan parça parça oldu, ”dedi Soas Çin enstitüsü müdürü Steve Tsang.

“Bir kez onu çağırdıktan sonra bir eşiği geçtiniz ve hükümetin kendi kendini sınırlama egzersizi yapması çok daha zor… Sanırım bunu sonunda Halk Kurtuluş Ordusu ile sonuçlanacağının farkında olmadan asker göndermekten kaçınmanın bir yolu olarak görüyorlar [ PLA] ve Halk Silahlı Polisi [PAP] geliyor. ”

Bölgenin Temel Yasası, Hong Kong hükümetinin kentteki PLA garnizonunun yardımını talep etmesine izin veriyor. Devlet medyası bunun düzenli bir rotasyon olduğunu söylese de, birlikler bu hafta sınıra kadar geldiler .

Bazıları, askerlerin başlangıçta Merkezi İrtibat Bürosu gibi binaları korumak için kullanılıp kullanılmayacağını merak ediyorlarsa, merkezi hükümet kurumları olmaları ve Hong Kong polisi gereğinden fazla geriliyorlar.

Aynı zamanda silahlı kuvvetlerin bir parçası olan paramiliter polis daha açık bir seçim olacaktır, çünkü işleri iç güvenliktir. Young, devlet medyasının sınır sınırındaki son tatbikatlarını yoğun bir şekilde ele aldığını, ancak Hong Kong ‘da konuşlanmadıklarından, kullanımlarının ulusal yasaların uygulandığını söyleyen ulusal bir düzen gerektireceğini söyledi.

Bu bir ülkeyi, iki sistemi suda ölü bırakacak ve huzursuzluğa son vermeyecektir. Şehrin “Kuzey İrlandalaşması” hakkında artan tartışmalar, sürekli direniş ve kaçınılmaz şiddet ile sokaklarda uzun vadeli bir birlik varlığı var.

Tsap, “PAP insanları yenmek için eğitildi, onları tanklarla ezmek için eğitilmedi” dedi. “Fakat Pekin’in şu anda hesapladığını düşündüğümden daha güçlü uluslararası tepkiler uyandıracak acı verici bir karışıklık süreci olacak.”

Washington’daki Ulusal Savunma Üniversitesi’ndeki Çin askeri meselelerinin incelenmesi için merkezdeki Joel Wuthnow, Çin birliklerinin kullanımının Pekin’in son seçeneği olduğunu öne sürdü. Bir Merkeze Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar podcast’ine korkunç görüneceğini ve 1989’daki Tank Man’in fotoğrafını göstererek Çin’in anlatısının altını çizeceğini söyledi : “Herkesin bir akıllı telefonu var. ağır silahlı Çin birlikleri önünde. ”

Bir dağıtım da kolayca tırmanabilir, dedi. “Yanlışlıkla yapılmış bir olay olasılığını, kontrolden çıkacak bir şeyi dışlayamazsınız.”

Ayrıca Kontrol Et

Özbekistan’da, Çin yaptırımları: Başörtüsünden sonra uzun etek yasaklandı

Müslümanlara yönelik ağır baskıların sürdüğü Özbekistan’da yeni bir skandala imza atıldı. Daha önce başörtüsü yasağıyla …