Cumartesi , Mayıs 18 2024

Çin, Uygur Müslüman kadınların zorla kürtaj edilmesi üzerine soykırımla suçlanıyor

kaçışlar yaygın cinsel işkenceyi açığa vuruyor. Uzmanlar, kadınların üreme yeteneğinin engellenmesini amaçlayan bu tür suistimallerin yaygın olduğunu söylüyor.

Kadınlar , atalarının anavatanları olan Kazakistan sınırındaki Çin makamlarından sığındılar . Ancak, yanlarında taşıdıkları kötüye kullanma öykülerine musallat kalıyorlar.

Bazıları, Çin’in Müslüman çoğunluktaki  Sincan  kentinde kürtaj yaptırmaya zorlandıklarını , diğerleri gözaltındayken kendi isteklerine karşı yerleştirilmiş kontraseptif cihazları bulunduğunu söyledi.

Biri tecavüze uğradığını bildirdi. Birçoğu, duşta çekilmekten, özel parçalarının biber ezmesiyle ovalanmasına kadar cinsel aşağılanmaya maruz kaldıklarını söyledi.

Çin, yalnızca Uygurları değil, aynı zamanda Kazakları ve diğer etnik grupları da içeren Müslüman azınlığı üzerinde yıllarca süren bir baskıyı genişletti .

Açıklanan deneyimler bağımsız olarak doğrulanamamasına rağmen, yerel haklar grupları ve avukatlar ortak olduklarını söylüyorlar ve özellikle kadınlara yönelik, yeniden üretme yeteneklerini kısıtlamayı amaçlayan daha geniş bir istismar modelini ortaya koyuyorlar.

Aralık 2017’de 38 yaşındaki etnik Kazak ve Çin vatandaşı olan Gulzira Mogdyn, Kazakistan ziyareti sonrasında Sincan’da gözaltına alındı, çünkü telefonunda WhatsApp bulundu.

Ev hapsinde tutuldu ve 10 hafta hamile olduğunu keşfeden yakındaki bir klinikte doktorlar tarafından muayene edildi.

Yetkililer, kendisine dördüncü çocuğunun ne olacağına izin verilmediğini söyledi. Ertesi ay, Bayan Mogdyn, doktorların, anestezi kullanmadan “fetusumu kestiğini” söyledi. Hala komplikasyonlardan muzdarip.

Bayan Mogdyn, Kazakistan’ın en büyük şehri olan Almatı’nın eteklerinde yaptığı röportajda, “Bu trajedide iki kişi kayboldu – bebeğim ve ben” dedi.

Temmuz ayında Kazak vatandaşlığını aldı ve bunun dışarıda konuşmasını engellediğini söyledi. Ayrıca bir yanıt için Pekin’e de baskı yapıyor: ya maddi tazminat ya da en azından bir özür.

Diğerleri hala kısıtlıdır. Avukatı, Çin’de yakın akrabaları olan Çin’de kalan ve 2016 ve 2017 yıllarında Sincan’da yaşayan iki kürtaj yaptırmak zorunda kaldığını söyledi.

Bir Kazak insan hakları savunucusu Aiman ​​Umarova ve ABD Dışişleri Bakanlığı onur sözcüsü, müvekkilinin bir Kazak kentine sığınmak istediğini ve intikam korkusuyla özdeşleşmek istemediğini söyledi.

Umarova, kadın hikayelerini bir örüntü oluşturmak olarak görüyor.

“Cinsel olarak ihlal eden kadınlar, üremelerini engellemek de dahil, Çin için Müslüman nüfusuna karşı bir silah haline geldi” dedi.

ABD hükümeti ve insan hakları grupları, çoğu Uygur olmak üzere 2017’den bu yana Çin’deki “yeniden eğitim kamplarında” bir milyon ile üç milyon arasında Müslüman’ın gözaltına alındığını tahmin ediyor.

Washington Post , her iki Uygur’un halen Sincan’da gözaltında tutulduğundan şüphelenilen eşlerinin, 2017’de bir kampta kalmaya zorlandıklarından şüphelenen Almas Nizamidin adlı Avustralya vatandaşı da dahil olmak üzere iki kişiyle konuştu.

Çin’in tek çocuk politikası uyarınca, düşükler ve kontraseptifler, nüfusu düşük tutmakla görevli görevliler tarafından teşvik edildi – ve çoğu zaman uygulandı -. Han Çinli’den bir çocuğa daha izin verilen etnik azınlıklar için istisnalar sağlandı.

Politika üç yıl önce terk edildi, ancak bu, etnik popülasyonları durdurmadaki son hamleyi engellemedi, “Çin’deki toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda uzman ve bilim adamı olan Leta Hong Fincher. “ Etnik azınlıkların üreme hakları üzerindeki kontrolün net bir şekilde sıkılaştırılması var ” dedi.

Gözaltına alınan kadınlara kötü muamelenin yanı sıra, hak grupları ve uzmanlar, Pekin’in etnik etnik evliliklere iterek ve cumhurbaşkanı Xi Jinping hükümetinin çabalarının bir parçası olan Müslüman ailelerle “ev ziyaretleri” için Çinli yetkilileri göndererek, Sincan’daki Müslüman kültürünü silmek için bir kampanya yürüttüğünü söylüyor etnik azınlıkları özümsemek.

Tüm bu soykırım olarak nitelemeye Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırma BM Sözleşmesi tarafından düzenlendiği şekilde, Ruhsan Abbas Uygurların için Washington merkezli Kampanyası kurucusu ve yöneticisi söyledi.

Kız kardeşinin bir yıl önce Sincan’da kaçırıldığını ve o zamandan beri duyulmadığını söyleyen Abbas, “Çin kültüründe olduğu gibi, kadınlar hedef alınıyor, daha az değerli oldukları görülüyor” dedi.

Bazı iddialar daha da geriye uzanıyor. Analistler, şimdi Sincan’da uygulanan sert güvenlik önlemlerini tetiklediğini belirten Urumçi isyanlarının 2009’da meydana gelmesinden sonra, İslami çalışmalar öğrencisi Ruqiye Perhat, dört yıl boyunca çeşitli cezaevlerinde tutuldu.

Orada, Uygur kadın, iki kez hamilelikle sonuçlanan Han Çinli gardiyanlar tarafından defalarca tecavüz edildiğini söylüyor.

“35 yaşın altındaki herhangi bir kadın ya da erkek tecavüze uğradı ve cinsel tacize uğradı” dedi ve şimdi yaşadığı Türkiye’den bir tercüman aracılığıyla. Şu anda 30 yaşında olan hapishanedeyken her iki gebelik de zorla durduruldu, dedi.

Bazı eski kadın tutuklular, genç ve bekar kadınların gece paketlenmiş hücrelerinden alındıklarında ertesi sabah iade edilip edilmeyecekleri veya hiç korunmadıklarından, gardiyanlar tarafından tecavüze uğradıklarından şüphelendiklerini söylediler.

Kazaklar Akshi’deki kampta 18 ay geçiren 40 yaşındaki bir kadın olan Gulzira Auelkhan, “Girdiler ve istediklerinin kafasına çanta koydular” dedi.

Mayıs ayında, bir Sincan kampındaki eski bir gardiyan tarafından yazılan ve kadınların iddialarını destekleyen açık bir mektup ortaya çıktı. Aktivistler tarafından gönderilen hesap bağımsız olarak doğrulanmadı.

Berik adındaki etnik Kazak adam, Çinli subayların, çıkarılacak birini seçmeden önce, kadınlarını hücrelerinde izleyebileceklerini söyledi. “Mutfakta, biri atıştırmalık ve likör, diğeri“ şey yapmak ”için iki masa var” diye yazdı.

Washington Post ile temasa geçen diğer kadınlar , geçen ay Çin’in kamplar hakkında bilgi ifşa etmesini isteyen etnik bir Kazak kadın olan Sayragul Sauytbay’ın kamuoyuna verdiği yorumları yansıtarak, kamplarda yaygın cinsel taciz olduğunu açıkladı. Kazakistan haziran ayında İsveç’te yerleşmesine izin verdi.

Bazıları, tuvaleti duş almak ve kameralarla donatılmış odalarda, gruplar halinde kullanmak zorunda olduklarını söyledi. Bayan Auelkhan, kadın gardiyanların kasık saçlarını çekmek için sakız kullandığını söyledi. Evli kadınların daha sonra bilinmeyen hapları yutabilmeleri için eş ziyaretleri önerildi.

Duştan önce birkaç kadına küçük cam kavanozlarda suyla karıştırılmış öğütülmüş biber verildi. Çıplak olduklarında, kadın gardiyanlar tarafından cinsel organlarına sıvı bulaştırmaları emredildi.

Bir kadın “Ateş gibi yandı” diye hatırladı.

İddialara cevap vermesi istenen Çin Dışişleri Bakanlığı, Washington Post’u , geçen ay terörizmle mücadele planları hakkında “kursiyerlerin temel haklarının korunması” da dahil olmak üzere, eğitim ve öğretim yoluyla terörle mücadele planları konulu bir hükümet gazetesine havale etti .

Bakanlık, ” Beyaz yazıyı dikkatlice okuduysanız, bu tür soruları sormazsınız ” dedi.

ABD’nin Çin’le ticaret savaşının ortasında olduğu Temmuz’da, dışişleri bakanı Mike Pompeo Pekin’in Uygurlara “yüzyılın lekesi” muamelesi çağrısında bulundu. Ancak başka bir yerde, yanıt ılık olmuştur. Müslüman çoğunlukta ülkeler bile Çin’in yanında kaldı.

Kazakistan hükümeti, güçlü doğu komşusuna atfedilen suistimalleri kınayan tereddütliler arasında yer aldı.

Ülkenin istikrarı ve kaynakları, onu, Bay Xi’nin amiral gemisi olan Kemer ve Karayolu altyapı girişiminin “tokası” nın monikeri olarak kazandı ve Pekin’in zengin erişimi Kazak kentlerinde görülebilir.

Ancak aktivistler, Kazakistan’ın 1,5 milyon Kazak’a ev sahipliği yapan Sincan’dan gelen bilgi akışına rağmen, Çin’i üzmek konusundaki isteksizliğinin değişebileceğini söylüyor.

Sınırın Kazak tarafındaki altın bozkırdan bahseden yıkık köylerde yaşayan eski tutuklular, Çin’deki akrabaları bile olsa, giderek daha fazla konuşuyorlar.

“Uzun zamandır bunun hakkında konuşmak istemedim. Ama yapmazsam kim yapacak? ”Dedi. 32 yaşındaki Rakhima Senbay, arkadaşının Taldykorgan kasabası yakınlarındaki evinde duruyordu. Halen bir Çin vatandaşı olmasına rağmen, geçtiğimiz yılın sonunda bir kamptan serbest bırakıldığından beri Kazakistan’ı ev olarak aradı.

Dört çocuğu olan Bayan Senbay, kısa bir süre sonra, 2017 yılının sonlarında Xinjiang’da gözaltında tutuldu, ayrıca telefonunda WhatsApp olduğu için, Çinli bir kadın doktor, zorla intrauterin bir kontraseptif cihazı taktı.

Senbay, “İstemediğimi söyledim ama kampa giden tüm kadınlar için bir zorunluluk olduğunu söyledi” dedi.

Sadece ilk adını kullanan bir Kazak eylemcisi olan Gulzhan, yedi kadının kendisine de aynı şeyi söylediğini söyledi.

“Dört ay önce başladığımdan beri” dedi. “Orada daha kaç tane olduğunu hayal et.” Washington Post

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …