Cumartesi , Mayıs 18 2024

Çin’in Dünya ülkelerinden 6 trilyon dolar alacağı var

Çin’in dış ülkelere verdiği borçların miktarının resmi istatistiklerde gösterilen rakamların çok üzerinde olduğu ortaya çıktı. Harvard Üniversitesi Profesörü Carmen Reinhart ile ekonomistler Christoph Trebesch ve Sebastion Horn’un Kiel Ekonomi Enstütüsü için yaptıkları bir araştırmaya göre Çin’in dünyanın tüm ülkelerine verdiği borçların miktarı resmi rakamlardan yüzde 50 oranında daha fazla.

Araştırmada, “gizli kredilerden“ söz edilirken bu kredilerin özellike ödeme güçlüğü çeken ücüncü dünya ülkelerinde ekonomik krize yol açacak boyutlarda olduğu bildirildi. Çin’den kredi alan ülkelerinin bir çoğunun durumunun 1980’li yılları hatırlattığı belirtilen raporda, bu yıllarla şaşırtıcı benzerlikler olduğu bildirildi. Çin’in dış dünyaya verdiği borçların toplam miktarı da 6 trilyon dolar olarak açıklandı.

Çin’in kredi verme yöntemleri, batılı ülkelerin üçüncü dünya ülkelerine verdiği kredilerden farklılıklar gösteriyor. Batı ülkeleri uzun vadeli ve düşük faizli krediler verirken, Çin kısa vadeli ve risk bedelleri yüksek bir kredilendirme sistemi uyguluyor. Çin olası ödeme gecikmelerine karşı kredi verdiği devletlerle bu riski önleyici maddeler uyguluyor. Bu maddeler arasında gıda mamüllerine, madenlere ve devlet işletmelerinin gelirlerine müdahale hakkı gibi şartlar bulunuyor. Çin bu anlaşmalarla gelişme yardımı adı altında aslında piyasada geçerli olan ticari krediler gibi bir sistemle çalışıyor. karar.com

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …