Anasayfa / Çin ve Dünya / Doğu Türkistan’lı aktivist Ukrayna’da gözaltına alındı: Çin’e iade edilebilir

Doğu Türkistan’lı aktivist Ukrayna’da gözaltına alındı: Çin’e iade edilebilir

Chop, Zakarpattia bölgesinde Doğu Türkistan’lı 24 yaşındaki bir mülteci olan Yilisen Ayerken, Uygur halkının haklarını savunduğu için gözaltına alındı. Şimdi Çin’e iade edilebilir.

Bu, Ukrayna Free Hong Kong Merkezi koordinatörü Artur Kharitonov tarafından Facebook’ta duyuruldu . Ona göre, adam Uygurları “komünist soykırımdan” korudu 

“Aktivist evde öleceğini anlayınca komünist işgalden Ukrayna üzerinden Slovakya’ya kaçtı (8 Ağustos 2021). Ne yazık ki Slovak sınır muhafızları Jilisen’i üç gün hücre hapsinde tutarak onu geri gönderdi. Ukrayna. “

Aktivist Ukrayna’ya siyasi sığınma başvurusunda bulundu, ancak polis tarafından gözaltına alındı. 13 Ağustos’ta Uzhhorod’daki bir mahkeme onun Çin’e sınır dışı edilmesini değerlendirecek.

“BM İnsan Hakları Konseyi’ndeki Kanada belgesinin imzasını iptal eden ve insanlığa karşı işlenen suçları ve Uygur halkının yok edilmesini fiilen destekleyen Ukrayna, Doğu Türkistan’da bir kişiyi kesin ölüme gönderirse, bu son çivi olur. Ukrayna’nın demokratik, Avrupa ve hukukun üstünlüğü imajı “, – koordinatör vurguladı.

Uygurlar, Çin’in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde (XUAR) yaşayan Türk asıllı Müslümanlardır. Genel olarak kültürleri, Orta Asya halklarının, özellikle Özbek ve Kazak halkının kültürüne, Çin’den çok daha yakındır. Uygurca Özbekçeye yakındır ve Kazakça, Kırgızca ve Türkçe ile benzerlikler taşır

Uzun yıllar boyunca bu etnik grup, Çin Komünist hükümeti tarafından hem ekonomik hem de politik ve kültürel olarak ayrımcılığa uğradı.

Uygurlar bağımsızlık ve hakları için savaşıyorlar, etnik huzursuzluk genellikle kitlesel protestolarla sonuçlandı ve şiddete yol açtı. Örneğin, 2014 yılında, XUAR’ın başkentinde 31 kişiyi öldüren bir terör saldırısı gerçekleşti.

Çin hükümeti ise protestoları acımasızca bastırdı ve Uygur gruplarını ayrılıkçılık, dini aşırılıkçılık ve terörizmle suçladı.

Çin hükümetinin amacı Uygurları asimile etmektir. Örneğin, bir milyondan fazla Uygur, Sincan’daki “yeniden eğitim kamplarında” tutuluyor. Mahkemelerde yapılan sahte yargılamalar sonucunda sıklıkla özgürlüklerinden mahrum bırakılırlar.

OBOZREVATEL’in bildirdiği gibi , ABD 14 Çinli şirkete yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor . Kısıtlamalar, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri ve yüksek teknolojili gözetim sistemlerinin kullanılması nedeniyle kararlaştırıldı.

Daha önce medya, Çin’in Ukrayna’ya baskı uyguladığını ve koronavirüs aşılarının tedarikini kesmekle tehdit ettiğini bildirmişti . Böylece Çin, ülkemizi Uygurlara yönelik baskıyı araştırma çağrılarından vazgeçmeye zorlamak istedi.

KAYNAK : https://incident.obozrevatel.com/ukr/crime/v-ukraini-zatrimali-aktivista-yakij-zahischav-prava-ujguriv-jogo-mozhut-vidati-kitayu.htm

Bir önceki yazımız olan Yusuf Baltacı, Çin İstihbaratı ile Uygur köyünün açılışını yaptı başlıklı makalemizde Abdulhak Lamolla, Doğu Türkistan Eğitim ve Yardımlaşma Derneği ve Doğu Türkistan İslam Hareketi hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Taliban, Türkistan İslam Partisi’nin Ağar Silahlarına ve Araçlarına el koydu

Amerika’nın yenilgiyi kabul etmesi ve yıllar sonra Rusya gibi Afganistan’dan kaçarcasına çıkması sonucu Afganistan’ın Kandahar …