Cumartesi , Haziran 15 2024
Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği üyesi kadınlar, Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplanıp Doğu Türkistan ve Türk bayrakları eşliğinde Galatasaray Meydanı'na kadar yürüdü. ( Muhammed Enes Yıldırım - Anadolu Ajansı )

Göç İdaresi’nden deport haberine manipülatif açıklama

KARAR gazetesinin Uygur Türkleri ile ilgili dikkat çektiği deport tehlikesine karşı duyuruda bulunan Göç İdaresi, haber metnini manipüle ederek açıklama yapsa da deportların olmadığını söylenmesi Türkiye’de bulunan Uygur Türkleri tarafından sevinçle karşılandı.

Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri’nin Çin’e iadesi ile ilgili KARAR gazetesinin gündeme getirdiği “Ölüme Deport” haberden sonra Göç İdaresi, deportların olmadığını açıkladı. Haberde yer alan Abuduaini’nin iade edilmediği, iade edilmekten korktuğu bilgisine karşı Göç İdaresi “iade edildi” ifadesi kullanılmış gibi bir açıklama yaparak “Adı geçen şahıs sınır dışı edilmediği gibi hakkında sınır dışı kararı da bulunmamaktadır” dedi.

DEPORTLAR DURDU

KARAR’ın iade edildiğini söylememesine rağmen söylemiş gibi açıklama yapılması yanlış algılara neden olsa da deportların durdurulması Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri tarafından sevinçle karşılandı.

KARAR NE DEMİŞTİ?

KARAR’ın haberinde ilgili Uygur Türkü Abuduaini hakkında “Kendisine iade tebligatı geldiği”, “10 gün içerisinde iade edileceği” ve “Çin’e teslim edilmekten korktuğu” söylenmişti. 

Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği üyesi kadınlar, Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplanıp Doğu Türkistan ve Türk bayrakları eşliğinde Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü. ( Muhammed Enes Yıldırım – Anadolu Ajansı )

İlgili haberde KARAR gazetesi Abuduainiile ilgili;

2012 yılında Türkiye’ye Malezya üzerinden geldiğini aktaran Abuduaini ‘’Türkiye’ye Malezya üzerinden geldim. Çünkü direkt uçuşlar Çin hükümetinin dikkatini çekiyordu’’ dedi. Abuduani, iki kardeşinin yeniden eğitim kamplarına alındığını ve onlarla irtibatlarının tamamen kesildiğini belirterek ‘’Geri döndüğümde bana neler olacağını bilmiyorum. Kardeşlerim ve binlercesiyle aynı kaderi paylaşmaktan korkuyorum’’ dedi. İngiltere’de yaşayan bir başka Uygur ise İstanbul’da yaşayan eşi ve 5 çocuğunu İngiltere’ye getirtmek için uğraştığını belirtti. Türkiye’de son dönemde sertleşen göçmen politikaları nedeniyle adını vermek istemeyen kişi ‘’Yaptığımız uzun dönemli oturum izni Mayıs ayında reddedildi. Eşim ve çocuklarım o zamandan beri Çin’e iade edilmemek için saklanarak yaşıyorlar’’ ifadeleri yer almıştı.

GÖÇ İDARESİ NE ANLADI?

Tüm bu ifadelere rağmen konuya ilişkin açıklama yapan Göç İdaresi ise KARAR’ın Abuduaini’nin iade edildiğini iddia ettiğini düşünerek açıklama yaptı. 

Göç İdaresi, kullanılan ifadeyi “iade edildi” şeklinde gibi gösterdiği açıklamasında “Adı geçen şahıs sınır dışı edilmediği gibi hakkında sınır dışı kararı da bulunmamaktadır. Sınır dışı edilecek yabancıların muhafaza edildiği geri gönderme merkezlerine de alınmamış olup özgür olarak ülkemizde hayatını devam ettirmektedir. Şartlarını taşımadığı için uzun dönem ikamet izni başvurusu reddedilmiş olsa da kendisine uygun olan diğer ikamet izinlerine başvuru yapabileceği formda yazdığı gibi kendisine de izah edilmiştir. Ülkesine geri gönderilmesi halinde can güvenliği olmayan, işkence ve insanlık dışı muameleye maruz kalabilecek hiçbir yabancının iade edilmesi söz konusu olmamış ve olmayacaktır.” ifadelerine yer verdi.

ABUDUAİNİ KARAR’A KONUŞTU

Konuya ilişkin KARAR.COM’a konuşan Abuduaini, aile üyelerine oturum izni verildiğini fakat kendisine Göç İdaresi’nden gelen tebligatta “10 gün içerisinde ülkeyi terketmeniz gerekiyor” denildiğini söyledi. 

Açıklamasında kendisine bir gerekçe sunulmadığını ifade eden Abuduaini, Avrupa’ya sığınacağını ve Türkiye’de güvencesinin olmadığını belirtti.

ZİNNETGÜL İLE İLGİLİ NEDEN AÇIKLAMA YAPILMADI?

Göç İdaresi, haber metnini manipüle ederek sınır dışı edildiğine ilişkin bir ifade olmamasına rağmen varmış gibi açıklama yapsa da iade edildiği iddia edilen Zinnetgül Tursun ile ilgili ise hiçbir açıklamada bulunmadı.

Kaynak : Karar Gazetesi

Ayrıca Kontrol Et

Fatih Erbakan, Doğu Perinçek bağlantılı kişi ile aynı karede

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Doğu Perinçek Ajanı Obul Tevekkül ile görüntülendi. Obul …