Anasayfa / Çin ve Dünya / Hong Kong’da protesto liderleri gözaltına alındı

Hong Kong’da protesto liderleri gözaltına alındı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Hong Kong’da dün aralarında 3 protesto liderinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınırken bugün düzenlenmesi planlanan büyük gösteri ise polis tarafından yasaklandı.

Yaklaşık 3 aydır devam eden protesto gösterileri, Hong Kong’un 1997 yılında Çin’in idaresi altına girmesinden bu yana en büyük krize dönüşmüş durumda.

Hong Kong’da 2014’te düzenlenen ve 79 gün süren “Şemsiye Devrimleri” adlı protesto gösterilerinin beşinci yıl kutlamaları için büyük bir gösteri düzenlenmesi beklenirken polis ise eylemcilere karşı önlemlerini artırıyor.

Büyük protesto hareketinin yasaklanması kararının ardından, barışçıl gösterilerin çatışmaya dönüşmemesi için protesto çağrıları geri çekildi.

“Şemsiye Devrimleri” adlı protesto gösterilerinin önemli isimlerinden Wong ve Chow dün akşam saatlerinde, “izinsiz gösteriyi organize ve teşvik etmek” suçundan gözaltına alındı.

Wong ve Chow’un gözaltına alınmasından saatler önce yetkililer 2018 yılında yasaklanan Ulusal Parti’nin kurucusu olan Andy Chan isimli başka bir gösteri liderini gözaltına aldı. Polis ayrıca dün Facebook’tan yayın yapan demokrasi yanlısı hareketin dördüncü bir üyesi olan ve Sha Tin’in yerel meclis üyesi olan Rick Howe’i gözaltına aldı.

Hong Kong’da ayrıca “Sivil Coşku” çağrısı yapan demokrasi yanlısı bir milletvekili gözaltına alındı.

Sivil Parti tarafından yapılan açıklamada, Nok-Hien ve Jeremny Tan isimli milletvekillerinin polis çalışmalarını engelleme suçlaması ile gözaltına alındığı belirtildi. Partinin Facebook sayfasında, milletvekilleri ayrıca polis memuruna saldırmakla suçlandığı belirtildi. AFP’nin haberine göre, polis ayrıca Ching ailesi olarak bilinen 35 yaşındaki bir erkeği gözaltına alındığını ve kendisinin geçtiğimiz Temmuz ayındaki parlamentoya baskın düzenlemekle suçlandığını belirtti. Kaynak : Şarku’l Avsat

Bir önceki yazımız olan Çin öldürdüğü uygurların kimliği ile, Çin'li leri Uygur diye nüfusa kaydediyor. başlıklı makalemizde Çin, ile ve kaydediyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Uygur öğrenci Hong Kong Havalimanında Çin İstihbaratı Tarafından Sorgulandı ve Kaçırıldı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Güney Kore’de doktora eğitimi alan Uygur Türkü Abduveli, arkadaşını ziyaret etmek için Hong Kong’a gitti, …