Anasayfa / Türkiye / Mazlum Uygur Türklerine bir tekmede Türk Polisinden…

Mazlum Uygur Türklerine bir tekmede Türk Polisinden…


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Komünist Çin yönetiminin İstanbul Konsolosluğu önünde Doğu Türkistan’daki zulmü protesto eden ve Kayıp ailelerini arayan Uygur Türklerine İstanbul emniyetinden sert müdahale. Müdahale esnasında bir kadın bayılırken, haklarını aramak için toplanan Doğu Türkistanlı Müslümanlar, emniyetin müdahalesini eziyet olarak niteledi.

İstanbul Çin Konsolosluğu yakınlarında emniyetin sert müdahalesi tepkilere neden oldu. Yıllardır ailelerinden haber alamayan Müslüman Uygurlar tuttukları nöbetin 180. gününde engellendi. Polis, ailelerinden bir haber almak için günlerdir Çin konsolosluğu önünde bekleyenleri darp ederken, arada kalan Doğu Türkistanlı bir kadın baygınlık geçirdi.

Emniyet daha önce de Ankara’daki Çin Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenleyen Doğu Türkistanlılara engel olmak için sert müdahalede bulunmuş, kaldığı otellere hapsederek dışarı çıkmalarına da izin vermemişti. Kayseri’deki bir camii avlusunda düzenlenen eyleme de sert müdahale edilmiş, kız çocukları kollarından çekiştirilerek gözaltına alınmıştı.

Türkiye, Çin ile sürdürülen ticari ilişkiler ve karşılıklı imzalanan anlaşmalar gereği Doğu Türkistan’daki zulmün görünür olmasını engelleniyor. Çin, uluslararası ilişkilerde ekonomik gücünü, ekonomisi zayıf olanlara karşı devreye sokarak Doğu Türkistan’daki zulmü tehdit ve şantajla örtmeye çalışıyor.

Bir önceki yazımız olan Uygur ZEYNEP SALİH’E RAMAZAN’ın 1.Gününden Beri Çin'e Teslim Edilmek için Gözaltında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca Kontrol Et

Türkistan İslam Partisi Çetesinden ev baskınları ve Uygur Türklerine Meydan Dayağı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Terör Örgütü Türkistan İslam Partisi İstanbul yapılanması İstanbul’da Uygur Türklerinin evlerini basıp dövüyor, kaldırıyor ve …