Anasayfa / Çin ve Dünya / Taliban, Çin’den kendilerini resmen tanımasını istedi

Taliban, Çin’den kendilerini resmen tanımasını istedi


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Taliban geçici hükümetinin sözcüsü Zabihullah Mücahid, Çin‘in Kabil Büyükelçisi Vang Yu’nun da katıldığı başkent Kabil’de düzenlenen törende konuştu. Mücahid, Çin’in Taliban hükümetini resmi olarak tanımasını istediklerini dile getirdi.

Karşılıklı saygı temelinde Çin dahil tüm ülkelerle iyi ilişkiler kurmak istediklerini ifade eden Mücahid, Çin’in Afganistan için bölgedeki en önemli ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Mücahid, Taliban’ın, resmi hükümet olarak tanınması için gerekli şartları yerine getirdiğini ve diğer ülkelerin artık kendilerini resmi olarak tanıması gerektiğini belirtti.

Mücahid, “Biz başkalarının işlerine karışmak istemiyoruz. Başkalarının da bizim iç işlerimize karışmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Çin’in Kabil Büyükelçisi Vang Yu da ülkesinin, Afganistan‘daki siyasi ve insani durumu iyileştirmek için Taliban hükümetiyle birlikte çalışacağını kaydetti.

Yu, mevcut durumda Afganistan’ın gerçek bağımsızlığa kavuşması ve siyasi durumunu iyileştirmesi için uluslararası toplumun desteğine ihtiyacının olduğunu vurguladı.

Yu, Çin’in ABD’ye, Afganistan’ın dondurulmuş varlıklarını serbest bırakması için çağrıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Uluslararası toplum, Taliban hükümetinin resmi olarak tanınması için önce kapsamlı bir hükümetin kurulması, kadınların istihdamı ve kız çocuklarına eğitim imkanının sağlanmasını istiyor.

Taliban yönetimi ise uluslararası toplumun bu isteklerini Afganistan’ın iç işlerine müdahale olarak görüyor.

Taliban’ın eylülde geçici hükümetini açıklamasının üzerinden yaklaşık 3,5 ay geçmesine rağmen henüz hiçbir ülke Taliban hükümetini resmen tanımadı.

Taliban’ı 1996-2001 yılları arasında Afganistan’a hakim olduğu dönemde de sadece Pakistan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri resmen tanımıştı.

Bir önceki yazımız olan İngiltere, Çin'deki Kış Olimpiyatlarına karşı diplomatik boykota hazırlanıyor başlıklı makalemizde Boris Johnson, boykot ve china news hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Uygur öğrenci Hong Kong Havalimanında Çin İstihbaratı Tarafından Sorgulandı ve Kaçırıldı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Güney Kore’de doktora eğitimi alan Uygur Türkü Abduveli, arkadaşını ziyaret etmek için Hong Kong’a gitti, …