Anasayfa / Çin ve Dünya / Uygurca ismimi söylersem cezalandırılırım

Uygurca ismimi söylersem cezalandırılırım


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Küçük kızın sözleri yürek burktu: “Uygurca ismimi söylersem cezalandırılırım”

Doğu Türkistan’da bir kız çocuğunun, Uygurca ismini söylemesini isteyen kişilerle olan diyaloğu sosyal medyada gündem oldu.

Doğu Türkistan’da bir kız çocuğunun, Uygurca ismini söylemesini isteyen kişilerle olan diyaloğu sosyal medyada gündem oldu.

Çin’de oldukça yaygın olarak kullanılan video platformu TikTok’ta paylaşılan bir videoda, küçük bir Uygur kız çocuğu yer alıyor.

Doğu Türkistan’da kaydedildiği belirtilen videoda, çocukla konuşan iki Çinli, küçük kızdan Uygurca ismini söylemesini istiyor. Daha sonra yaşanan diyalog ise oldukça dikkat çekici:

İlk olarak abisinin Çince ismini bilmediğini, Uygurca isminin de “garip bir isim” olduğunu söyleyen Uygur kız, bu ismi ise söylemiyor.

Uygurca ismi söylemesi istenince küçük kız, “Bana bağırıp vuracaksanız neden söyleyeyim?” şeklinde konuşuyor. Videoyu kaydeden Çinliler, Uygurca ismini söylerse öğretmeninin kendisine bu seferlik kızmayacağını ifade ediyor.

Uygurca ismini söylemekten çekindiğini ifade eden kız, ısrarlar karşısında isminin Uygurca “Sabire” olduğunu ifade ediyor. Küçük kız, Çince ismini ise “Sa Bi Ro” şeklinde telaffuz ediyor. Çin’in bölgede Uygurların isimlerini Çinceleştirdiği ve Uygurca isimlere izin vermediği biliniyordu.

Çinlilerin bir “eğlence” olarak kaydettiği video, Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurlara yönelik baskı politikasının yalnızca küçük bir kısmının delili niteliğinde.

Bir önceki yazımız olan Uygur Türkleri Çin Konsolonsluğu ve Çin'ci Medya yı Kendilerini Yalanlamaya Davet Etti başlıklı makalemizde Basın, Çin ve Çin Büyükelçiliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Uygur öğrenci Hong Kong Havalimanında Çin İstihbaratı Tarafından Sorgulandı ve Kaçırıldı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Güney Kore’de doktora eğitimi alan Uygur Türkü Abduveli, arkadaşını ziyaret etmek için Hong Kong’a gitti, …