Anasayfa / Kazakistan / Doğu Türkistan’daki zulüm Çin karşıtlığını arttırdı

Doğu Türkistan’daki zulüm Çin karşıtlığını arttırdı

Kazakistan’ın güney batısında Hazar Denizi yakınındaki Janaözen şehrinde halk Çin karşıtı protesto düzenledi.

Janaözen Valiliği önüne gelen kalabalık grup Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Çin ziyaretini iptal etmesini istedi. Janaözen halkı Kazakistan’da Çin sermayesi ile açılması planlanan 55 endüstriyel tesisin yapımının iptal edilmesini talep etti.

Cumhurbaşkanı Tokayev 11 Eylül’ 2019’da Çin’e iki günlük resmi ziyaret düzenlemeyi düşünüyor. Göstericiler dile getirdikleri sloganlarda Tokayev’in Çin’den borç almaktan vazgeçmesi istedi.

Janaözen Vali Yardımcısı Amanğali Nurdavletov protestocular ile konuşmaya çalıştı ancak protestocular Vali Serikbay Turımov ile görüşmek istedi. Protestocular ancak valinin bölgesel başkent olan Aktau’dan dönüp kendileri görüşeceği sözünü aldıktan sonra dağıldılar.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULÜM ÇİN KARŞITLIĞINI ARTTIRDI

Janaözen petrol endüstrisinin yoğun olduğu bir yer olarak biliniyor. 2011’de 16 işçi polisin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetmişti.

Ayrıca Çin’in Doğu Türkistan’da Kazaklara ve diğer Türk halklarına yaptığı zulümler Kazakistan’da Çin karşıtı tutumlarda artışa yol açtı. Göstericilerin ayrıca protesto eylemleri sırasında Doğu Türkistan Türklerine yönelik destek içerikli sloganları attıkları de belirtildi. QHA

Bir önceki yazımız olan Çin Soykırım Kamplarında Öğretmen di, Kaçtı ve kampları anlattı başlıklı makalemizde anlattı, Çin ve kaçtı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Kazakistan – Çin sınırındaki Kürshım ve Zaysan ilçeleri Çin’e satıldı!

Kazakistan’ın Çin sınırındaki Kürshım ve Zaysan İlçeleri Kazakistan’ın Çin’e olan borcu karşılığı olduğunu tahmin ettiğimiz …