Anasayfa / Çin ve Dünya / Kazakistan’da Çin karşıtı protestolar arttı.

Kazakistan’da Çin karşıtı protestolar arttı.

Kazakistan’da Çin karşıtı gösteriler ülke geneline yayıldı. Başkent Nursultan, Aktöbe, Almatı ve Çimkent başta olmak üzere birçok şehirde Çin yayılmacılığına karşı gösteriler yapıldı.

Aktöbe’de sabah 10.00’da valilik önünde toplanan eylemciler, “Çin projelerine hayır”, “Çin yayılmacılığına yol vermeyeceğiz” şeklinde dövizler taşıyarak ve sloganlar atarak Kazak devletinin Çin politikasını eleştirdi. Aktöbeli Kazaklar, Çin fabrikalarının açılmamasını talep ettiklerini ifade ettiler.

Çimkent’te valilik önünde toplanan insanlar Janaözen şehrinde 3 gün önce başlayan “Çin yayılmacılığına karşı dur” protestosuna destek verdiklerini açıkladılar. Çimkentli Abdurahman Rahimbek Çin politikası noktasında asıl suçluların yetkililer değil sessiz halk olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bizim bugünümüz için kim suçlu? Birçokları yetkililer diyor. Hayır biz kendimiz suçluyuz. Sebebi susmuş bir şekilde oturuyoruz. Neden sessiz kalıyoruz? Başsızlığımız dağınıklığımız hep sessizlikten. Biz kendimizi duyurmazsak kimse bizi duymaz. 30 yıl içinde Çin yayılmacılığı nedeniyle düşeceğimiz müşkül durumdan kurtulmak için şimdi ayağa kalkmalıyız.”

Karatau şehrinde protestocular, “Janaözen’deki protestocuları destekliyoruz. Yerimiz yurdumuz Çin’e verilmesin.” ifadelerini kullanırken Almatı ve Nur Sultan şehirlerinde de protestocular meydanlara çıkarak Çin yayılmacılığına karşı hükûmeti uyardı. HaberNida.com

Bir önceki yazımız olan Doğu Türkistan'daki zulüm Çin karşıtlığını arttırdı başlıklı makalemizde arttırdı, Çin ve Doğu Türkistan hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Kazakistan Devletinden, Doğu Türkistan’daki Çin işgaline destek ve mazlumlara ihanet

Kazakistan Devleti İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’lı Kazakhlara uygulamakta olduğu Soykırım suçunu gizleyerek suça ortak oluyor.. …