Anasayfa / ABD-CIA / ABD 19 Yıllık Afganistan Hezimetini Türkistan İslam Partisi ile Zafere dönüştürmek istiyor.

ABD 19 Yıllık Afganistan Hezimetini Türkistan İslam Partisi ile Zafere dönüştürmek istiyor.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

ABD Afganistan’da kaybetti. 19 yıl süren savaş sonunda ABD’li yetkililer ve uzmanlar, Afganistan’da savaşı kaybettikleri konusunda hemfikir.

Harvard Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Stephen Walt, ABD’nin önde gelen savaş ve çatışma araştırması merkezlerinden The Long War Journal analisti ve Ortadoğu uzmanı Thomas Joscelyn gibi birçok isim, ABD’nin Afganistan’da savaşı kaybettiği yönünde görüşler beyan etti.

ABD Afganistan’da geçen 19 yıla rağmen ülkede başarılı bir yönetim kurmayı, ülkeyi kontrol etmeyi ve Taliban‘ı bitirmeyi başaramadı. Gelinen noktada Taliban, Afganistan’ın yüzde 70’lik bir kesimini doğrudan kontrol ederken, birçok ilin merkezini de kuşatmış durumda.

Mıke Pompeo geçtiğimiz günlerde Türkistan İslam Partisni Terör Listesinden Çıkarttı ve TİP İşbirlikçi liderleri Abdulhak Lamolla ve İbrahim Mansur aracılığı ile DAEŞ ve Uygur Türklerine Doğu Türkistan‘ı vaad ederek. Çin-ABD Ticaret savaşlarında kullanmak ve Küresel Mücahitleri yok etmek için 30-60 km’lik Wakhan Koridorunda ”CİA/TİP 2021 Küresel Cihad Oyunu”nu başlatarak 19 yıllık Afganistan hezimetini Abdulhak ve İbrahim sayesinde zafere çeviirmek istiyor.

TİP içindeki bu hain işbirlikçilerinin sayesinde Suriye‘deki mücahitlerin zaferini Uygur Türklerini Afganistan‘a çekerek baltalayan ve Suriye’de mücahitlerin hezimete uğrmasını sağlayan ABD, buradan çektiği Uygur Türklerini Afganistan’a götürerek kullanmak ve koridora sıkıştırıp Çin’e karşı masaya sürmeye çalışıyor.

ABD-Taliban anlaşmasında Wakhan Koridorunu’da anlaşma şartlarına ekleyen Amerika DAEŞ’in TİP eil ile koridora getirmek istiyor ve Taliban bu oyunu göremiyor.

Özbekistan ve Tacikistan üzerinden Afganistan hududundan giriş yapan DAEŞ ve Uygur Türkleri Kunduz beldesi üzerinden Bedahşan’a ve oradan da Wakhan Koridoru/ Fergana Vadisi’ne giriş yapıyor.

Çin ve ABD masada yaptıkları pazarlık akabinde pazarlığı kim kazanırsa Buradaki DAEŞ ve İşbirlikçilerini kim yok edeceği kararlaştırılacak. Her halükarda DAEŞ ve İşbirlikçileri Uygur Türkleri ve oyunu göremeyen Küresel Mücahitler kimin attığı zar üstün gelirse ABD veya Çin tarafından Wakhan Koridorunda yok edilmesi planlanıyor. Çin Koridorun hakim tepesi olan Tacikistan Hududunda büyük bir askeri yığınak kurdu bekliyor.

https://www.referansmedya.com/talibana-iktidar-yolu-897h.htm

Dogu Türkistan Bülteni / Haber Ajansı

Bir önceki yazımız olan CIA/TİP 2021 Küresel Cihad Oyunu Wakhan Koridoru'nda Başlıyor... başlıklı makalemizde 2021, ABD ve Abdulhak Lamolla hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Uygur öğrenci Hong Kong Havalimanında Çin İstihbaratı Tarafından Sorgulandı ve Kaçırıldı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Güney Kore’de doktora eğitimi alan Uygur Türkü Abduveli, arkadaşını ziyaret etmek için Hong Kong’a gitti, …