Cumartesi , Haziran 22 2024

Kızıl Çin’in Gizli Kampları

ÇİN, işgal ettiği Doğu Türkistan bölgesindeki milyonlarca Müslüman Uygur Türkünü yargılamadan tutuklamakla ve hapsetmekle suçlanıyor. Çin Komünist Partisi yönetimindeki Çin Hükümeti, insanların “terörizm ve dini aşırılıkçılıkla” mücadele eden özel “meslek okullarına” isteyerek katıldığını söyleyerek iddiaları reddediyor.

Dünyaca ünlü medya kuruluşu BBC, araştırmaları sonucu gerçeğe dair önemli yeni kanıtlar buldu.

ÇÖLDE GÖZETLEME : 12 Temmuz 2015 tarihinde, Çin’in en batıdaki en geniş çöllerinde ve vaha kentlerindeki çölleri bir uydu ile gözetledi. BBC, O gün yakaladığı görüntülerden biri sadece boş, el değmemiş, kül rengi gri bir kum parçasını görüntüledi ve kaydetti.

Yaşadığımız asrın, en acil, en büyük sorunlarından biri olan Çin’in Nazi Kampları için soruşturma başlatmak pek de olası görünmüyordu.

Ancak üç yıldan kısa bir süre sonra, 22 Nisan 2018’de, aynı çöl parçasının uydu fotoğrafı yeni bir şey gösterdi. Büyük ve yüksek güvenlikli bir yerleşim yeri, bir bina ve bir kamp gibi duruyordu.

Büyük ve Çok Güvenli Birleşik bir bina dev gibi yükseliyordu. 16 askeri gözetleme kulesi ve 2 km uzunluğunda bir dış duvarla çevriliydi.

Çin’in, Sincan’daki Müslümanlar için kurduğu bir kamp. Kızıl Çin’in bu Kampı sistemli bir şekilde  işlettiğini bildiren ilk rapor, geçen yıl ortaya çıkmaya başladı.

Uydu fotoğrafı, küresel harita yazılımı Google Earth’te bu sistemin kanıtını arayan araştırmacılar tarafından tespit edildi.

Söz konusu Kamp Bölgesi, Dabancheng kasabasının hemen dışında, eyaletin başkenti Urumçi’ye arabayla yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunuyordu.

Ziyaret eden her gazeteciyi bekleyen boğucu polis incelemesinden kaçınmaya çalışmak için sabahın erken saatlerinde Urumçi havaalanına iniyoruz.

Ancak Dabancheng’e vardığımızda, üniformalı ve normal kıyafetli polis memurları ve devlet memurları içeren en az beş araba bizi takip ediyor. Önümüzdeki birkaç gün boyunca şüpheli bir düzine kampı ziyaret etme planımızın kolay olmayacağı çok açık.

Ziyaret edeceğimiz Kampa yaklaştıkça, er ya da geç arkasındaki konvoyun bizi durdurmaya çalışacağını biliyoruz. Hala birkaç yüz metre ötede beklenmedik bir şey görüyoruz.

Sitenin doğusunda yer alan uydu görüntüsünde gösterilen geniş tozlu zemin artık boş değildir. Onun yerine, büyük bir uzatma projesi şekilleniyor.

Çölden filizlenen ve vinçlerle dolup taşan bir mini şehir gibi, hepsi de dört katlı yüksek devasa gri binalar dizisi üzerine dizilmişlerdi.

Kameralarımız çalışırken, gözümüze çarpan yapının kapsamını yakalamaya çalışıyoruz, ancak çok daha ileri gitmeden önce polis arabalarından biri harekete geçti. Arabamız durdu – kameraları kapatıp gitmemiz söylendi.

Ancak, önemli bir şey keşfettik – şu ana kadar dış dünya tarafından farkedilmemiş olan büyük miktarda ekstra faaliyet. Dünyanın uzak bölgelerinde, Google Earth resimlerinin güncellenmesi aylar veya yıllar alabilir.

Bununla birlikte, uydu fotoğrafçılığının diğer kamu kaynakları – Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel veri tabanı gibi – çok daha düşük çözünürlükte olsalar da çok daha sık görüntüler sağlıyor. Burada aradığımızı buluyoruz.

Ekim 2018’de bir Sentinel görüntüsü, sitenin görmeyi beklediğimizle karşılaştırıldığında ne kadar büyüdüğünü gösteriyor. Büyük bir uluslararası kamp olduğundan şüphelendiğimiz yapı şuan, muazzam bir kampa benziyor.Ve son birkaç yılda Doğu Türkistan’da inşa edilmiş, benzer, büyük, hapishane tipi yapılardan sadece bir tanesi.

Siteyi ziyaret etmeden önce, Dabancheng’in merkezinde durduk.

Kimseyle açıkça konuşmak imkansızdı – akıl hocaları tehditkar bir şekilde yaklaşıyordu ve bizimle selamlaşan birisini bile agresif şekilde sorguluyorlardı.

Kızıl Çin’in ‘Yeniden eğitim Kampları) diye isimlendirdiği yapılarda, on binlerce işkence altında insan var … Ve Çin’e göre bu insanların ‘’Düşünceleriyle ilgili bazı sorunları var’’…

Bunun yerine, şehirdeki rasgele numaraları aradık. Yetkililerin bizi çekmeyi durduracak kadar çaresiz olduğu 16 gözetleme kulesi ile bu büyük kompleks neydi?

Bir otelci, “Bu bir yeniden eğitim okulu” dedi.

Başka bir dükkan sahibi “Evet, bu bir yeniden eğitim okulu” dedi.

“Orada şimdi on binlerce insan var. Düşünceleriyle ilgili bazı problemleri var. ”

Bu dev tesis elbette bir okulun hiçbir nesnel tanımına uymazdı.

Sincan’da “okula gitmek” kendi başına bir anlam almaya başladı.

Uygur “okulları” konulu bir Çin devlet televizyon raporundan bir not

Çin, sürekli olarak Müslümanları yargılamadan tutukladığını reddetti.

Ancak kamplar için bir gizlilik ve örtmece uzun süredir var.

EĞİTİM… Neredeyse kesinlikle uluslararası eleştirel eleştiriye bir cevap olarak, yetkililer tam anlamıyla bir propaganda ile ‘’Eğitim Kampları’’ açıklamalarını arttırdı.

Çin Devlet Televizyonları, açık bir şekilde kendilerini gönüllü çalışmalara sunacak, temiz sınıflar ve minnettar öğrencilerle dolu parlak raporlar gösteriyor. Öğrencilerin bu “çalışma” için seçilme nedenlerinden ya da kursların ne kadar sürdüğünden söz edilmez.

Fakat bazı ipuçları var.

Görüşmeler daha çok itiraflara benziyor.

“Kendi hatalarımı derinden anladım” dedi bir adam kameraya, “eve gittikten sonra” iyi bir vatandaş olacağına söz verdi.

Bu tesislerin temel amacı, yasal teori, iş becerileri ve Çince dilinin bir karışımı olarak aşırıcılıkla mücadele etmektir.

Bu son madde de Kızıl Çin’in ne demek istediğini – okullar veya kamplar – hedeflenen hedefin aynı olduğunu göstermektedir.

Tesislerin, birçoğu anadili olarak Çince bilmeyen Doğu Türkistan’lı Müslüman azınlıklar içindir. Videoda, okulun kıyafet giydirdiği öne sürülüyor – kız öğrencilerden hiçbiri başörtüsü takmıyor.

Ayrıca Kontrol Et

TİP Hain Emirleri, şerri kadı Abdullah Mansur’u ABD karşıtı olduğu için esir aldı.

CIA / TİP Ortaklığına karşı çıkan Türkistan İslam Partisi Şerri kadısı Abdullah Mansur. Amerikan İşbirlikçisi …