Anasayfa / Çin / Uygurlara Çin Tuzağı; Çin konsolonsluklarına vize için gitmeyin, tutuklayıp Çin’e götürebilirler

Uygurlara Çin Tuzağı; Çin konsolonsluklarına vize için gitmeyin, tutuklayıp Çin’e götürebilirler

Pekin’in Belçika konsolonsluğuna giden Doğu Türkistan’lı Uygur aile, Çin Büyük Elçiliği görevlileri tarafından kaçırıldı.

Geçtimiz günlerde Belçika’da yaşayan Abdulhamit Tursunun, vize almak için girdikleri Pekin’deki Belçika Büyük elçiliği’nden Çin polislerince zorla çıkartılarak gizemli bir şekilde ortadan kaybolan eşi Horiyat Abula ve 4 çocuğunun belli süre sonra kendi evinde göz altında tutulduğu haberi basına yansımıştı.

Durum ile ilgili yakından ilgilenen insan hakları savunucularının eylül ayında Doğu Türkistana giderek Abdulhemit Tursunun ailesiyle görüştüğü bildirildi.

Aileyle görüşmek için sayısız gözetim kameraları ve yüz tanıma sistemlerinden geçerek anca ulaşabildiği aktarıldı.

3 aydır resmi şekilde ev hapsinde tutulan aileye kocasının selamını ve kurtarılması için gereken adımların atılmakta olduğunu ileten İngiltere Newcastle Üniversitesi’nden Hanna Burdof hanım, onların şu anki hale gelmesinden Belçika hükumetinin sorumlu olduğunu kaydetti. Fatma Hasan

Bir önceki yazımız olan Hong Kong'un Tartışmalı Maske Yasağına ilginç protesto başlıklı makalemizde Çin, Hong Kong ve ilginç hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Kazakistan Devletinden, Doğu Türkistan’daki Çin işgaline destek ve mazlumlara ihanet

Kazakistan Devleti İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’lı Kazakhlara uygulamakta olduğu Soykırım suçunu gizleyerek suça ortak oluyor.. …