Anasayfa / Çin ve Dünya / ABD, Doğu Türkistan’dan gelen ürünlere ithalat yasağı koydu

ABD, Doğu Türkistan’dan gelen ürünlere ithalat yasağı koydu


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

ABD Temsilciler Meclisi Doğu Türkistan’da Müslümanların Pekin yönetimi tarafından zorla çalıştırılması nedeniyle Sincan bölgesinden ithalat yasağı öngören tasarıyı kabul etti.

Müslümanlara baskı uygulayan Çin’e bir yaptırım da ABD’den geldi.

Çin yönetimini ülkedeki Müslüman azınlığa baskı uygulamakla suçlayan ABD, yeni ekonomik yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.

Doğu Türkistan’da Müslümanların zorla çalıştırması nedeniyle bu bölgeden ithalatın yasaklanmasını öngören tasarı çarşamba günü ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.

 “Uygur Zorla Çalıştırma Önleme Yasası” bire karşı 428 oyla kabul edildi.

Yeni yasal düzenlemenin hayata geçirilebilmesi için Senato’da da kabul edilmesi ve Başkan Joe Biden tarafından imzalanması gerekiyor.

 Çin’den misilleme tehdidi

 Çin ise Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden ithalat yasağını öngören tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesine tepki göstererek, misilleme tehdidinde bulundu.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ABD’nin bu hatayı düzeltmesi gerektiğini vurgulayarak, aksi takdirde Çin’in de kendi çıkarlarını korumak için tedbirlere başvuracağını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Kazakistan'da Çin soykırım kamplarındaki akrabalarını arayanlara tutuklama başlıklı makalemizde asimilasyon, china news ve Çin hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Uygur öğrenci Hong Kong Havalimanında Çin İstihbaratı Tarafından Sorgulandı ve Kaçırıldı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Güney Kore’de doktora eğitimi alan Uygur Türkü Abduveli, arkadaşını ziyaret etmek için Hong Kong’a gitti, …