Cumartesi , Temmuz 20 2024

Afganistan’da Taliban’dan IŞİD’e geniş çaplı saldırı

Taliban’ın Afganistan’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği saldırıda birçok bölgenin IŞİD’den ele geçirildiği bildiriliyor.

Afganistan’ın kuzeybatısındaki Cevzcan ilinde Taliban’ın bir süre önce IŞİD’e yönelik başlattığı saldırılar devam ederken, hareketin sözcülerinden Zebihullah Mücahid bugün sosyal medya ağları üzerinden konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

“IŞİD varlığı sona erdi”

Mücahid, bugün yayınladığı açıklamada, bölgede bir süredir devam eden saldırılar neticesinde Cevzcan vilayetindeki IŞİD varlığının tamamiyle sona erdiğini ifade etti.

Cevzcan ili konumu:  https://www.google.com/maps/place/Covcan,+Afganistan/@36.722487,65.875007,8z/data=!4m5!3m4!1s0x3f342cf8b43576cb:0xc8d36502bbdd72b4!8m2!3d36.8969692!4d65.6658568?hl=tr-TR

Cevzcan ilindeki Derzab ilçesinde merkezleşmiş konumda olan IŞİD yapılanmasına yönelik düzenlenen saldırılara Afganistan’ın birkaç ilindeki Taliban güçlerinin destek verdiği ifade edilirken, Zebihullah Mücahid’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada verdiği rakamlar, IŞİD’e yönelik düzenlenen operasyonunu boyutlarını gözler önüne seriyor.

“153 ölü 100’den fazla yaralı”

Mücahid’in açıklamasına göre, Derzab ilçesi odaklı olarak Cevzcan ilinde IŞİD’e yönelik düzenlenen birkaç günlük saldırılarda IŞİD’e bağlı unsurlardan 153 kişi öldü, 100’den fazla kişi de yaralandı.

“134 IŞİD mensubu canlı olarak yakalandı”

Taliban sözcüsünün ifadelerine göre, bölgede yaşanan çatışmalarda öldürülen ve yaralanan IŞİD mensuplarının yanında, 134 örgüt üyesi de canlı olarak yakalandı. Yakalanan IŞİD’lilerin arasında örgütün bölgedeki yöneticilerinin de olduğu ifade ediliyor.

Açıklamada, IŞİD’e yönelik operasyonda 17 Taliban savaşçısının öldüğü, 13’ünün de yaralandığı ifade edildi.

Afgan Talibanı

“ABD IŞİD varlığını muhafaza ediyor”

Öte yandan Zebihullah Mücahid’in açıklamasında dikkat çeken bir nokta ise, Cevzcan ilinde IŞİD’e yönelik düzenlenen saldırılarda, ABD’ye ait savaş uçaklarının “Taliban mevzilerini bombaladığı” ifadesiydi.

Mücahid açıklamasında çok net bir şekilde, IŞİD’e karşı Taliban saldırıları devam ettiği sırada ABD’ye ait hava araçlarının Taliban mevzilerini hedef aldığını, bunun ABD’nin bölgedeki IŞİD varlığını muhafaza etmeye çalıştığının bir delili olduğu ifade ediyor.

Afganistan’daki IŞİD varlığı “Horasan vilayeti”

Afganistan’da “Horasan Vilayeti” ismiyle varlık gösteren örgüt özellikle ülkenin doğusundaki Nangarhar ilinde merkezleşmiş durumda. Ülkenin kuzeybatı hattında kalan Cevzcan ve Feryab gibi illerde de varlık gösteren örgüt üyelerinin zaman zaman Taliban güçlerine karşı saldırıları oluyor.

Taliban ise örgütün bu saldırılarına doğrudan karşılık vererek IŞİD’in Afganistan’da yapılandığı bölgelere kısmi bir kuşatma uyguluyor. Ancak Taliban 2014 yılından bu yana örgütün Afganistan’daki varlığını tamamiyle bitirebilmiş değil.

Geçmiş dönemde Taliban tarafından yapılan bir açıklamada, Nangarhar ilinde IŞİD’e karşı düzenlenen bir saldırıda Kabil hükümetine bağlı güçlerle ABD’ye ait hava araçlarının, IŞİD mevzilerine saldıran Taliban güçlerini hedef aldığı öne sürülmüştü. Taliban’ın bu iddiası, bugün Cevzcan ili hakkında yapılan açıklamda tekrar gündeme geliyor. 

Taliban’ın açıklamasına göre Afganistan’da hareketin IŞİD ile yürüttüğü mücadelede tarihi sayılabilecek bir adım atılmış durumda. Bu da IŞİD’in Cevzcan ilinde tamamen etkisizleştirilmiş olması. Bu Taliban’ın bölgedeki Kabil hükümetine yönelik bir süredir ertelediği saldırıların tekrar başlaması demek olabilir. 

Ancak IŞİD’in ana omurgasını oluşturan “beyin takımı” Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar ilindeki varlığını sürdürüyor. Örgüt bu bölgede koordine ettiği saldırıları Kabil, Celalabad, Herat gibi kent merkezlerine büyük oranda pratiğe dökmeye başladı. 

Taliban Nangarhar ilinde birçok defa IŞİD’e yönelik -çevre illerden ilave kuvvet destekli- saldırılar gerçekleştirse de örgütün buradaki varlığını tamamiyle sona erdirebilmiş değil. Bazı Taliban yetkilileri bunun sebebinin, IŞİD’in köşeye sıkıştığında sınırın Pakistan tarafına geçmesi olduğunu öne sürüyor.

Kaynak: Mepa Newshttps://www.mepanews.com/afganistanda-talibandan-iside-genis-capli-saldiri-17959h.htm

Ayrıca Kontrol Et

ABD Demokrasi Vakfı NED’in Fonladığı Türkistan İslam Partisi ve Doğu Türkistan STK ları

Amerika Birleşik Devletleri’nden National Endowment for Democracy NED Vakfı Doğu Türkistan STK’larına 9 Milyon Dolara …