Anasayfa / Çin ve Dünya / Kırgızistan Çin’e en çok borçlu 5. ülke. Kazakistan Borcuna karşılık iki beldesini Çin’e verdi.

Kırgızistan Çin’e en çok borçlu 5. ülke. Kazakistan Borcuna karşılık iki beldesini Çin’e verdi.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Çin’in “Kuşak ve Yol Projesi” adını verdiği borç tuzağına Orta Asya ülkeleri birer birer düşmeye başladı. Kırgızistan, Çin’e borçluluk sıralamasında dünyada 5. sırada yer aldı.

Amerikan Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu “Çin’in Yurtdışına Borç Vermesi” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda Çin’in borç verme işlemlerinin yaklaşık yarısının halihazırda kayıt dışı olduğu ve takip edilemediği belirtildi. Bu kayıt dışı borç verme işlemlerinin sonucunda, borçlu ülkeler hangi koşullarda ve tam olarak ne kadar Çin’e borçlu olduklarını bilmeyen bir hale geliyorlar.

Raporda ülkelerin Çin’e olan borçlarının GSYİH’ye oranına (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) göre bir sıralama listesi de yayınlandı. Listeye göre Çin’e en çok borçlu olan 5. ülke Kırgızistan oldu. Kırgızistan’ın GSYİH’isinin %30’unu Çin’den alınan borçlar oluşturuyor. Orta Asya’da Çin’in borç tuzağına düşen birçok ülke bulunuyor. Tacikistan listede 20. , Türkmenistan 23. , Özbekistan’ın da 40. olduğu belirtildi.

Çin geçtiğimiz günlerde Kazakistan’aın borcunu ödeyememesini fırsat bilmiş ve Kazakistan’ın iki Kürshım ve Zaysan İlçeleri Kazakistan’ın Çin’e olan borcu karşılığı Çin’e satıldı.

http://www.doguturkistanbulteni.net/kazakhstan-cin-sinirindaki-kurshim-ve-zaysan-ilceleri-cine-satildi/

Bir önceki yazımız olan Trump'tan önemli açıklama! Çin'le anlaşma olabilir başlıklı makalemizde ABD ve anlaşma hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Uygur kadınlara Çin’lilerle Zorunlu Nikah


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Çin İşgali altındaki Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri Soykırım ve Asimilasyona uğruyor. Çin Abilerini, babalarını ve …