Anasayfa / Çin ve Dünya / Çin’de Zulüm Gören Kazakistanlı Bir Avukat Susturuldu

Çin’de Zulüm Gören Kazakistanlı Bir Avukat Susturuldu


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Geçtiğimiz ay bir öğleden sonra, Serikjan Bilash, yeni ofisinin açılışını kutlamak için Kazakistan’ın Almatı kentinde kurduğu bekçi örgütüne gitti.

2017 yılında kuruluşundan bu yana, Atajurt Eriktileri kuruluşu, Xinjiang, Çin’deki gözaltı merkezlerinde toplanan başlıca Müslüman azınlıklar arasında yer alan binlerce etnik Kazak hesabını yayınladı.

Ancak o gün ofise girmek yerine, Bilash kapının dışına çıkıp misafirlerini selamlamak için kapının önünde karşıladı. Kazak hükümeti, “etnik gerilimleri kışkırtmak” suçlamasıyla yedi yıl boyunca siyasi eylemciliğini yasakladı.

Çin’de doğan bir Kazak vatandaşı olan Bilash, “Taksi şoförü olarak çalışabilirim. Temizleyici ya da barmen olarak çalışabilirim. Ama politik insan olarak çalışamam.” “Ayağa kalkamıyorum ve açıkça milletimle konuşamam. Ağzımı kapattılar.”

Bilash’a verilen ceza, Kazak hakları arasındaki şüpheleri artırdı ve Kazakistan hükümetinin güçlü komşusunu ve yatırım ortağını memnun etmek için Çin’in önde gelen eleştirmenini susturmaya çalıştığını savunuyor. Bu Kazakistan’ın Çin doğumlu topluluğu aracılığıyla tehdit gönderdi.

Atajurt’un kurucusu Serikjan Bilash (solda) ve Kazakistan’ın Almatı kentinde eşi Leila Adilzhan. 
Anlaşmanın şartlarına göre, Bilash önümüzdeki yedi yıl boyunca siyasi aktivizmde çalışamıyor ve bu da Çin’in Kazak’a baskı yapmasını da içeriyor.

Bir önceki yazımız olan Trump'tan önemli açıklama! Çin'le anlaşma olabilir başlıklı makalemizde ABD ve anlaşma hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Uygur öğrenci Hong Kong Havalimanında Çin İstihbaratı Tarafından Sorgulandı ve Kaçırıldı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Güney Kore’de doktora eğitimi alan Uygur Türkü Abduveli, arkadaşını ziyaret etmek için Hong Kong’a gitti, …