Çin’de Zulüm Gören Kazakistanlı Bir Avukat Susturuldu

Geçtiğimiz ay bir öğleden sonra, Serikjan Bilash, yeni ofisinin açılışını kutlamak için Kazakistan’ın Almatı kentinde kurduğu bekçi örgütüne gitti.

2017 yılında kuruluşundan bu yana, Atajurt Eriktileri kuruluşu, Xinjiang, Çin’deki gözaltı merkezlerinde toplanan başlıca Müslüman azınlıklar arasında yer alan binlerce etnik Kazak hesabını yayınladı.

Ancak o gün ofise girmek yerine, Bilash kapının dışına çıkıp misafirlerini selamlamak için kapının önünde karşıladı. Kazak hükümeti, “etnik gerilimleri kışkırtmak” suçlamasıyla yedi yıl boyunca siyasi eylemciliğini yasakladı.

Çin’de doğan bir Kazak vatandaşı olan Bilash, “Taksi şoförü olarak çalışabilirim. Temizleyici ya da barmen olarak çalışabilirim. Ama politik insan olarak çalışamam.” “Ayağa kalkamıyorum ve açıkça milletimle konuşamam. Ağzımı kapattılar.”

Bilash’a verilen ceza, Kazak hakları arasındaki şüpheleri artırdı ve Kazakistan hükümetinin güçlü komşusunu ve yatırım ortağını memnun etmek için Çin’in önde gelen eleştirmenini susturmaya çalıştığını savunuyor. Bu Kazakistan’ın Çin doğumlu topluluğu aracılığıyla tehdit gönderdi.

Atajurt’un kurucusu Serikjan Bilash (solda) ve Kazakistan’ın Almatı kentinde eşi Leila Adilzhan. 
Anlaşmanın şartlarına göre, Bilash önümüzdeki yedi yıl boyunca siyasi aktivizmde çalışamıyor ve bu da Çin’in Kazak’a baskı yapmasını da içeriyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …