Pazartesi , Mayıs 20 2024

Kazakistan’da Çin soykırım kamplarındaki akrabalarını arayanlara tutuklama

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. Kazakistan’da Çin’in Almatı Konsolosluğu önünde Doğu Türkistan’daki toplama kamplarını protesto eden ve yakınlarını isteyen Kazak ailelerin mücadelesi devam ediyor.

Çin Komünist Partisinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kampları ve hapishanelerde kalan yakınlarını isteyen mağdurların, dünyanın çeşitli ülkelerindeki mücadelesi devam ediyor. Toplama kamplarında baskı, asimilasyon ve soykırıma uğrayan Doğu Türkistanlıların Kazakistan’daki akrabaları, Çin Konsolosluğu önünde mücadeleye devam ediyor.

KAZAK POLİSLERDEN GÖZALTI

Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında atılan Kazakların yakınları, 300 gündür Almatı’daki Çin Konsolosluğu önünde protestoları ve hak arayışını sürdürüyor. Yakınlarının hakkını savunmak için bir araya gelen tutsakların yakınları, Kazak polisler tarafından zor kullanılarak dağıtılıyor. Önceki gün 4 Kazak kadın gözaltına alındı. Konsolosluk önünde gözaltılar devam ediyor.

8 Aralık 2021’de Azatlık Radyosu’nun paylaştığı videoda söz konusu gözaltılar gözler önüne serildi ve Çin yönetiminden yakınlarını isteyen Doğu Türkistan Kazaklarının görüşlerine yer verildi:

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …