Anasayfa / Çin ve Dünya / AV. MEHMET OKUTAN TÜRKİYE BENİM BİLDİĞİM 3 KİŞİYİ ÇİN’E TESLİM ETTİ.

AV. MEHMET OKUTAN TÜRKİYE BENİM BİLDİĞİM 3 KİŞİYİ ÇİN’E TESLİM ETTİ.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Çin ve Türkiye arasındaki Suçluların iadesi anlaşması ile Türkiye’nin gündemine oturan ‘’Uygur Türklerinin Çin’e İade Edilmesi’’ tartışmalarında son noktayı Av. Mehmet OKUTAN koydu. Türkiye’de ‘’Uygur Türklerini Çin’e teslim etmiyoruz’’ diye çıkan bütün siyasileri yalanlayan Av. Mehmet Okutan bu konuda dilekçe vermiş ve dilekçesi sonucu elinde yargı ve mahkeme kararları var.

Mehmet Okutan; Doğu Türkistan’lı üç kişinin Çin’e iade edildiğini söyledi.

‘’Benim Müvekkilim Burhan Kerim Çin’e gönderildi. Aynı tarih de Muhammet Ali diye bir Uygur Türkü’de Çin’e Gönderildi. Muhammed Ali benim müvekkilim değildi ama aynı zamanda, aynı paket içerisinde aynı şekilde uçağa bindirilip gönderildi. Birde Alican Tohti isimli bir kişi vardı bu da gönderildi.

Ben bunun arkasını bırakmadım. Burhan Kerim ile alakalı ‘’Bu Şahıs cezaevinden çıkmıştır ama Kayıptır’’ diye dilekçe verdim. Çünkü Devlet Kabul etmiyor. Önce hemen hasıraltı ettiler kavuşturmaya yer olmadığına karar verdiler. Sonra itirazlarımız üzerine bu şahsın cezaevinden çıktıktan sonra İstanbul Havalimanı’na götürüldüğü orada Yabancılar Şube’den bir kişiye teslim edildiği arkasından Göz İdaresi’nden bir kişiye teslim edildiği ve şu sefer sayılı uçakla Çin’e gönderildiği söyleniyor.’’

Av. Mehmet Okutan sözlerini Türkiye’yi kast ederek Bunu bizim yapmamız acı verici O insanlar ne oldu bilemiyoruz.’’ Diyerek bitirdi.

Türkiye daha önce, Zinnetgül Tursun‘u iki çocuğuyla beraber Tacikistan aktarmalı olarak Çin’e göndermiş ve Zinnetgül Tursun Çin Nazi Toplama Kamplarında Öldürülmüştü.

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

Bir önceki yazımız olan Kızıl Çin,BM’deki oturumlara katılıp aktivistlerin isimlerini aldığı ortaya çıktı başlıklı makalemizde Aktivist, Birleşmiş Milletler ve BM hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Uygur öğrenci Hong Kong Havalimanında Çin İstihbaratı Tarafından Sorgulandı ve Kaçırıldı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Güney Kore’de doktora eğitimi alan Uygur Türkü Abduveli, arkadaşını ziyaret etmek için Hong Kong’a gitti, …