Perşembe , Temmuz 18 2024

ÇİN KONSOLOSLUĞUNUN İLETİŞİME GEÇTİĞİ DOĞU TÜRKİSTANLI KONUŞTU: İŞLEMEDİĞİM SUÇLARI KABUL ETMEMİ İSTEDİLER!

Türkiye’de ailelerinin akıbeti hakkında sağlıklı bir bilgi alamayan ve bu durumdan endişe duyan Uygur Türkleri, her geçen gün ses yükseltmeye ve Çin yönetiminden bilgi istemeye devam ediyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Cevlan Şirmehmet de, Doğu Türkistan’daki ailesinin durumunu hakkında endişeli. Türkiye’ye okumaya geldiği için ailesi toplama kampına götürülen Şirmehmet, ailesinden haber alamıyor.

Cevlan Şirmehmet okuma amacıyla 2011 yılında Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye geldi. Hukuk eğitimini tamamlayan Şirmehmet, 2018 yılından bu yana ailesinden haber alamadığını belirtti. Ailesinden herhangi bir haber almak için devlet kurumlarına da başvuran Şirmehmet, devlet kurumlarından da bir sonuç alamayınca sesini çeşitli platformlarda duyurmaya çalışmıştı. Sesini duyurma çabası etkili oldu ve Çin Konsolosluğu Şirmehmet ile iletişime geçti. Şirmehmet, konsolosluk çalışanı ile gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarını Kırım Haber Ajansına (QHA) anlattı.

“İKİ SENE AİLEMLE İLETİŞİME GEÇEMEDİM”

Şirmehmet anne ve babasının devlet memuru olması sebebiyle, onların başını derde sokmamak adına ile iletişime geçmediğini belirtti. Ailesinden bu nedenle iki sene boyunca haber almaya çalıştığını belirten Şirmehmet, “Türkiye’ye 2011 yılında okumak için geldim. İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. 2018 yılının Ocak ayına kadar ailemle irtibatım vardı. 13 Ocak 2018 tarihinde ise ailemle olan irtibatım kesildi. Annem de babam da Çin’de Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı bir departmanda çalışan devlet memurlarıydı. Bende ailemin bu durumundan dolayı onları sıkıntıya sokmamak adına iletişime geçmedim. 2 sene boyunca ailemle iletişimimi sağlayamadım, haber almaya çalıştım alamadım.” dedi.

“ANNEM TÜRKİYE’YE BENİ ZİYARETE GELDİĞİ İÇİN HAPİS CEZASI ALDI”

Memleketinden ailesinin toplama kamplarına alındığıyla ilgili bilgiler aldığını belirten Şirmehmet, babası ve kardeşinin sağlık sebebiyle serbest bırakıldığını ancak annesinin, Türkiye’de kendisini ziyarete gelmesinden dolayı hapis cezası aldığını ifade etti. Konuyla ilgili Cevlan Şirmehmet’in açıklamaları şu şekilde:

“2019 yılının sonlarına doğru bana memleketimden haber geldi. 2018 yılının başlarında annem, babam ve kardeşim toplama kampına götürülmüş. 2019 sonlarına doğru babam ve kardeşimi sağlık durumlarının iyi olmaması sebebiyle serbest bırakmışlar, anneme ise 5 senelik hapis cezası vermişler. Hapis cezasının gerekçesi ise annemin 2013 yılında Türkiye’ye beni ziyarete gelmesi… Bu olayın haberini alır almaz Çin’deki Şangay, Pekin ve Urumçi’de bulunan devlet kurumlarına başvuruda bulundum ancak yanıt alamadım. Daha sonra Çin Dışişleri Bakanlığına yazı yazdım ama onlardan da bir haber gelmedi.”

“İŞLEMEDİĞİM SUÇLARI KABUL ETMEMİ İSTEDİLER”

Memleketinden gelen haberlerden sonra devlet kurumlarından bilgi alamadığını vurgulayan Cevlan Şirmehmet, sesini duyurmak adına kampanya başlattı. Bu kampanya sonrasında, kendisiyle iletişime geçen Çin Konsolosluğu ise Şirmehmet’e küstah bir tavırla suçlamalarda bulundu. Şirmehmet, konsolosluk çalışanının terör örgütü ile iletişimi ve bağlantısı olduğunu iddia ederek suçunu kabul etmesi çağrısında bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Başvuruda bulunduğum devlet kurumlarından haber alamayınca, kendi başıma sesimi duyurmak adına video çekmeye, basın kuruluşlarına bu durumu anlatmaya başladım. Bu şekilde tepkimi duyurmaya başladıktan sonra Çin Konsolosluğu benimle iletişime geçti. Konsolosluk çalışanı, bana, babam ve kardeşimin benimle görüşmek istemediğini söyledi. Ben nedenini sorduğumda ‘Senin Türkiye ve Mısır’da bulunduğun dönemlerde Çin karşıtı örgütlerle iletişimin ve örgütlere üye olan insanlarla bağlantın olduğu için seninle görüşmeyi reddediyorlar’ dedi. Buna karşılık konsolosluk çalışanına daha önce Mısır’a hiç gitmediğimi söyledim. Bunu söylediğimde ısrarcı bir şekilde Mısır’a gittiğimi savundu. Konsolosluk çalışanı bana ısrarlarının bir sonuç vermeyeceğini anlayınca, ‘kendi işlediğin suçu biliyorsun. Suçunu itiraf et. Suçunu itiraf edersen belki ailenle iletişime geçmen için yardımcı olabiliriz’ dedi. Bu kişiye, annemi neden hapse attıklarını sorduğumda ise, ‘Anneni teröre yardım suçundan dolayı hapse attık’ karşılığını aldım. Annem 30 senelik devlet memuru terörle ne alakası olabilir diye karşı çıktığımda ise bana, ‘Sen kendi suçunu itiraf et. Belki o zaman annene bir yardımı olur. Ailenle ile iletişim kurmanı da sağlayabiliriz’ dedi.” Kaynak: QHA Ankara

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

Ayrıca Kontrol Et

Fatih Erbakan, Doğu Perinçek bağlantılı kişi ile aynı karede

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Doğu Perinçek Ajanı Obul Tevekkül ile görüntülendi. Obul …