Anasayfa / Türkiye / Doğu Türkistan Maarif Derneği Devletin Vatandaşlık Yetkisini Ailelerine Kullanmış

Doğu Türkistan Maarif Derneği Devletin Vatandaşlık Yetkisini Ailelerine Kullanmış


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56


Doğu Türkistan Maarif Derneği Genel Sekreteri olduğu öğrenilen Abdulehad Abdurrahman isimli Uygur kökenli bir şahıs, interaktif yayın yapan İstiklal TV’de katıldığı bir programda skandal sözler sarfetti.

İddiaya göre Türkiye’de yaşayan Uygur etnik kökenli kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almaları için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce Doğu Türkistan Maarif Derneği’ne sözde yetki verildiği, Doğu Türkistan Maarif Derneği’nin bu yetkiyi kullanarak kendi çevresindeki yakın akrabalarına ve rüşvet karşılığı bazı kişilere vatandaşlık almaları için kolaylık sağladığı öne sürüldü. 

Bu derneğin genel sekreterliğini yapan Abdulehad Abdurrahman isimli şahısın İstiklal TV’de katıldığı bir programda söylediği sözler iddiaları doğrular cinsten. 

Abdulehad Abdurrahman: ”Yani sen bunu (vatandaşlık alma işlemlerini) kendi çevrendekiler için yapıyorsun diyorlar. Tabiki öncelik kendi adamlarımın. Senin adamın mı olacaktı? Tanımadığım insanlara mı yapacaktım bu yardımı? Bana destek veren yanımda olan insanlar varken.”

Spiker: ”Yanlış anlaşılmasın şimdi kendi adamlarım dediniz ya”

Abdulehad Abdurrahman: ”Yok kendi adamım demem gayet doğal. Kendi abin, kardeşim orda dururken. Ben size birşey sorayım. Burada birşey olacak ve siz kendi çevreniz dururken sen bekle deyip tanımadığın insanları çağırıp gelin arkadaşlar sizin vatandaşlık başvurunuzu yapayım mı diyeceğim? Yoksa önce kendi aileminkini hallederim sonra başkalarına bakarım. Önce kendi çevrem tabiki. Kuran’da da var değil mi, önce en yakınındaki kişiye iyilik yap diye. Ondan dolayı ben önce çevrendekileri seçerim.”

Türkiye’de yaşayan Uygurlar arasında son günlerde sosyal medya da tartışma konusu olan bu konuya Uygurlar büyük tepki gösterdi. Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri, vatandaşlık, ikamet gibi işlemlerin aracı derneklere, kuruluşlara verilmemesi gerektiğini, böyle durumlarda bu aracı dernekler tarafından rüşvet, adam kayırma durumlarının yaşanabileceğini dile getirdiler. 

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

Bir önceki yazımız olan Çin, Türkiye ile imzalanan 'Suçluların İadesi Anlaşması'nı onayladı başlıklı makalemizde anlaşması, Çin ve onaylandı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Türkistan İslam Partisi Çetesinden ev baskınları ve Uygur Türklerine Meydan Dayağı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/doguturkistanbulteni.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Terör Örgütü Türkistan İslam Partisi İstanbul yapılanması İstanbul’da Uygur Türklerinin evlerini basıp dövüyor, kaldırıyor ve …