Cumartesi , Temmuz 20 2024

Doğu Türkistanlıların Ankara’daki Otelleri Polis tarafından kuşatıldı Aktivistler ayrılmaya zorlanıyor

Çin Ankara Büyükelçiliği önünde eylem yapan Doğu Türkistanlılar Ankara’dan ayrılmaya zorlanıyor. Doğu Türkistanlıların kaldığı oteli saran polisler Doğu Türkistanlıları Ankara’dan ayrılmaya zorluyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği önünde oturma eylemi yapan Doğu Türkistanlılar, dün polis zoruyla gözetim altına alındılar daha sonra polis merkezine götürülüp bırakıldılar. Ancak bu sabah Doğu Türkistanlıların kaldığı oteli kuşatan polislerin, Doğu Türkistanlıları Ankara’dan ayrılmaya zorladığı öğrenildi.

ANKARA’DAN AYRILIN DENİYOR

Doğu Türkistan’da yaşananları protesto etmek için geçtiğimiz birkaç hafta içinde birçok eyleme imza atan ülkemizdeki sığınmacı Doğu Türkistanlılar önceki gün Ankara’da Çin Büyükelçiliği önünde oturma eylemine başlamıştı. Birkaç gün oturma eylemi düzenleyen eylemciler dün polis zoruyla başka bir bölgeye alınmak istendiler. Doğu Türkistanlılar gitmek istemeyince de polis ekipleri, eylemcileri polis merkezine götürerek gözetim altında tuttu. Daha sonra bırakılan Doğu Türkistanlılar kalacakları otele geçti. 

AKTİVİSTLER YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Tüm bu gelişmeler sonrasında Ankara Çankaya İlkbahar 596 Sk. üzerindeki otellerinde kalan Doğu Türkistanlılar bu sabah ise yine polisin uyarısıyla uyandı. Sabah saatlerinde otel önüne kamp kuran polis ekipleri, Doğu Türkistanlıları Ankara’dan göndermek istiyor. Müslüman Doğu Türkistanlılar gitmek istemezken, sürecin nasıl ilerleyeceği ise aktivistler ve medya tarafından yakından takip ediliyor. Doğu Türkistanlıların yanında yer alan avukatlar ise yapılanları hukuki olarak kayıt altına alıyor.  

ANKARALILARDAN DESTEK TALEP EDİYORLAR

Kaldıkları otelden çıkmak istemeyen ve Ankara’dan ayrılmak istemeyen Müslüman Doğu Türkistanlı Türkler, eylemlerini devam ettirmek istiyor. Ankara’da yaşayan aktivistlerden yardım talep eden eylemciler kendilerine destek çıkılmasını istiyor.Milli Gazete

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …