Perşembe , Temmuz 18 2024

Hong Kong polisi: Pekin’in yardımına ihtiyacımız yok

Hong Kong polisi gergin ve mücadele ettiğini söylüyor.

Demokratik reform çağrısı yapan kent çapındaki isyanda Aylar, eylemciler aynı anda birçok hedefi vurarak tutuş değiştirdiler. Devam edemediler.

Ancak şimdi operasyonları yeniden düzenlediler ve durumun zirvesinde olduklarını söylediler, bu da anakara birimlerinin kentin sokaklarında görülmesi ihtimalini düşürdü.

Bu bilgi, kıdemli polis memurları tarafından BBC de dahil olmak üzere uluslararası gazetecilere verilen bu hafta yaklaşık üç saatlik bir brifingden geldi.

Yetenekleri ve Pekin’den bir müdahalenin olasılığı konusunda olağandışı bir dürüst değerlendirme yaptılar. Olmayacağını söylüyorlar ve bu yüzden.

Çin devralabilir mi?

Bir noktada, bu kentin gelişen krizi, yerel otoritelerin ulaşamayacağı bir seviyeye düşerse, bu, sınır şehri Shenzhen’den gelen anakaradaki isyan birliklerinin anlamına gelebilir.

Konvoya gelen Halk Silahlı Polisi görüntüleri, müdahale tehditleriyle birlikte Çin devlet medyasında yayınlandı.

Bu olsaydı, “tamamen yeni bir bölgede olurduk”, Hong Kong üst düzey bir polis memuru ve meslektaşları anlaşmaya başlarını salladı.

Anakara kuvvetleri ve Hong Kong polisi arasında birlikte çalışabilirlik kapasitesi olmadığını söyledi. Protokol yok, plan yok. Hiçbir zaman ortak eğitim bile almadılar.

Bu, eğer asker kamyonları Hong Kong’a girmeye başlarsa, Çin hükümetinin operasyonu kontrol altına aldığı anlamına geliyor gibi görünüyor.

Çin Halk Silahlı Polisi üyeleri, Hong Kong sınırına yakın, Shenzhen’de çalışıyorlar.

Konuştuğumuz kıdemli bir subay, “olmayacak” konusunda kararlıydı. Hong Kong polisi mevcut krizi “kaldırabilir” dedi.

Sosyal medyada Çin polisinin zaten kendi saflarında olduğu yönündeki spekülasyonların, kısmen bazı memurlar tarafından teşvik edildiğini ve kimlik numaralarını ve konuşulan Mandarin Çincesi söylentilerinin tamamen yanlış olduğunu belirtti.

Çin’in İngiltere Büyükelçisi Liu Xiaoming Perşembe günü, Pekin’in “herhangi bir huzursuzluğu bastırabileceğini” söyledi ve tanımlanamayan “yabancı güçleri” protestoları kışkırtmakla suçladı.

Ancak bu noktada, onlar da açıktı.

Polisin, yabancı hükümetlerin hükümet karşıtı protestoları finanse ettiği veya organize ettiği iddiasını desteklemek için herhangi bir kanıt görüp görmediğini sorduğumuzda, cevap doğrudan şu noktaya geldi: “Hayır”.

Gizli polis memurları

Hong Kong polisi, bir noktada, zorlu eylemciler “vur-kaç” stratejisi benimseyerek, hareketli protesto gösterilerine cevap veremeyecek kadar zayıf olduklarını itiraf ediyor. Polis karakoluna tuğla fırlatırlar ya da şehirler arası tüneli tıkarlar ve isyan ekipleri geldiğinde koşarlardı.

5 Ağustos’ta meydana gelen geniş çaplı bir grev sırasında, bölge genelinde bir düzine bölgede çatışma çıktı.

Polis, artık ekipleri çok daha hızlı gönderebileceklerini – daha hareketli olduklarını ve tutuklama yapmak için hızlı bir şekilde hareket ederek protestocuların daha küçük gruplara ayrılmasından yararlandığını söylüyor.

Yetkili makamlar, normal olarak 30.000 kişilik polis gücü içinde başka rolleri olan 3.000 civarında eğitimli bir isyan polisi arayabilir.

Ayrıca kendilerini daha güvende hissediyorlar çünkü en radikal protestocular arasında önemli rakamlar dediklerini kavradılar.

Bu hareket lidersiz olarak tanımlanmış olsa da, sohbet grupları içindeki fikir birliğine dayanarak, polis kilit kişilerin belirli eylem türlerine destek verebileceğini düşünüyor.

Protestocuların saflarına yerleştirilen gizli memurlar tarafından toplanan istihbarat yardımı ile bu “ana oyuncuları” bulabildiklerini ve yakalayabildiklerini söylüyorlar. Bazen bu “sahtekarlık operasyonları” diyorlar.

‘Birini öldürürlerse cinayet suçlamasıyla karşılaşırlar’

Gizli polislerin kullanılması, protestocu grupları arasında endişe ve hatta paranoyaya yol açtı.

Salı günü, eylemciler Hong Kong havaalanında Çinli bir devlet basın gazetecisi de dahil olmak üzere iki adama saldırdılar ve onları kara subayı olmakla suçladılar.

Her tarafta, gazeteciler dahil insanlar güven duydukları konusunda daha temkinli hale geliyor. Hem polis hem de protestocular sık ​​sık sizinle konuşmadan önce kimliğini görmek istiyorlar.

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …