Perşembe , Temmuz 18 2024

Huawei, ABD saldırılarına karşı ‘demir ordu’ oluşturuyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei, üç ila beş yıl sürecek geniş bir reform planı kapsamında ABD saldırılarına karşı koyabilecek ‘demir ordu’ oluşturmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre, Zhengfei açıklamasında, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Çinli şirkete uygulanan ticari kısıtlamalar sebebi ile Huawei’de büyük değişiklikler yapıldığına değindi.

Çinli teknoloji devi Huawei, son yıllardaki atılımı ile ABD tarafından büyük bir tehdit olarak algılandı ve Washington’un engeline takıldı. Huawei telefonlarının neredeyse tamamında bulunan ABD ekipmanlarının yasaklanması ve ABD yaptırımlarının şiddetinin artması, Çinli teknoloji devini bir takım önlemler almaya itti.

Huawei’nin kurucusu, bu gelişmelerle başa çıkmak için iç reformun gerektiğini belirtirken, yeni yapılanmanın nasıl geliştirilebileceği hakkında ayrıntı vermedi.

Zhengfei 2 Ağustos’ta yazdığı mektupta, reform sürecini güçlü ve zor şartlarda tamamlamak gerektiğini belirterek, “yenilmez demir bir ordu” oluşturulmasının zafere yardımcı olabileceğini söyledi.

ABD açısından büyük sorun olarak görülen Huawei kurucusu Ren Zhengfei, daha önce ABD’nin ticaret keyfiyetini arttırma amaçlı piyasalardan stratejik olarak geri çekilmekten bahsetmişti.

ABD’nin kara listeye aldığı Huawei şirketi, Başkan Donald Trump yönetimi yaptırımlarının 190 bin çalışanını ne kadar etkileyeceğinden emin değildi. Yaptırımlar sonrası Huaweii, çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalırken, işten çıkarmalar özellikle Huawei’nin Ar-Ge birimindeki görevlileri içeriyor.

Huawei, 2020 yılında dünyanın en büyük akıllı telefon üretici olabileceğini düşünürken bu yılın ilk çeyreğinde güçlenip, ikinci çeyrekte özellikle akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayar satışlarında gerileme yaşadı.

Ren Zhengfei, ABD kısıtlamalarının, özellikle 5G sektöründeki Huawei’nin üst düzey ürünlerini kesinlikle etkilemeyeceğini söyleyerek, ABD’nin gelişmiş 5G’yi kullanmadığını ifade etti.

Kaynak : Şarku’l Avsat

Ayrıca Kontrol Et

Çin, ABD ve Avrupa’nın ikazlarına rağmen gıda ithalatına katı kurallar getiriyor

Çin ABD’ye rağmen vazgeçmedi! İthalata katı kurallar geliyor. Çin 1 Ocak’tan itibaren ithalatta yeni denetleme …