Pazartesi , Temmuz 15 2024

MISIR,UYGUR ÖĞRENCİLERİ ÇİN’E TESLİM ETMEK İÇİN TUTUKLAMAYI SÜRDÜRÜYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM) – Mısır polisi ülkesinde El-Azher Üniversitesi başta yüksek öğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan Uygur öğrencileri Çin’in talebi doğrultusunda toptan tutuklamayı sürdürüyor.Bu öğrencilerin bir kısmının Çin’e teslim edildiği diğerlerinin ise,Çin’e gönderilmesi için işlemlerinin sürdürüldüğü bildiriliyor, Mısır’da bulunan bir Doğu Türkistanlı öğrenci, Mısır’da yakalanan Müslüman Uygur öğrencilerin eninde sonunda Çin’e gönderileceklerinden endişeli olduğunu söyledi ve en son gönderilmesi muhtemel Uygur grubunun akıbetiyle ilgili uyarıda bulundu ve şöyle konuştu ; “ Mısır yetkilileri ülkede bulunan son Uygur öğrencileri de tutuklayarak Çin’e iade etmeye hazırlanıyor.”


Bir Mısır güvenlik kaynağı, son birkaç saat içinde Dakahlia valiliğinde Samanoud kentinde tutuklanan dört öğrencinin de bulunduğu 80 öğrencinin ikamet belgelerinde usulsüzlük olduğu iddiaları nedeniyle tutuklandıklarını iddia etti. Mısır yönetimi bu güvenlik yetkilisinin açıklamaları ile Uygurları resmen tutuklamakta olduklarını da böylece kabul etmiş bulunuyor.

Mısırlı Yetkili : Tutuklananlardan 12 Uygur Öğrenci Çin’e Teslim Edildi
Adının açıklanmasını istemeyen bir Mısır Bir güvenlik yetkilisi, Çin yönetiminin talebi üzerine 6 Temmuz 2017 Perşembe günü Mısır’da tutuklanan Uygur öğrencilerden 12 öğrenciyi sınır dışı ettiklerini (Çin’e teslim ettiklerini) doğruladılar. Çin’e teslim edilen Uygur öğrencilerin Çin’in kuzeybatısındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Müslümanlardan oluştuğunu de ifade etti
Tutuklanan Uygur Öğrenciler Daha Yagı Önüne Çıkarılmış değil
Tutuklu Uygur öğrenciler Kahire’de 10’dan fazla polis karakoluna dağıtılarak gözlem altında tutuluyorlar.Bunların hiç birisi şimdiye kadar sorgulanmadığı veya yargı önüne çıkarılmadıkları bildirildi.
Pek çok Uygur öğrenci ise, , Çin hükümeti tarafından terörizm suçlamasıyla karşılaşabileceği endişesi ile yurt dışında sığınma talebinde bulundu. Daha önceki yıllarda diğer ülkelerin Çin’e teslim ettikleri Uygurların ortadan kayboldu, kendilerinden bir daha haber alınamadıkları, ağır fiziki işkenceler sonucu sakat kaldıkları veya yargısız infaz edilerek katledildikleri biliniyor.

Uygur Öğrenci : Elveda dostum, Bu son Görüşmemizdir
Kendisini Mısır Polisinin tutuklayarak Çin’e teslim etmesinden kaçarak kurtulan ve halen Türkiye’de olduğu söylenen Al-Azhar Üniversitesi’nde dördüncü sınıf öğrencisi olan Fakhruddin Razi, gözaltına alınan öğrencilerin birisinin kendisine şu acıklı cümlelerle veda ettiğini bildirdi ; ,” Fahreettin, Bu seninle benim en son görüşmemez olacaktır,Sanırım. Eğer ben hayatta kalabilirsem yine seninle görüşmemiz nasip olur inşallah .”dediğini aktardı.
Razi, HuffPost’a Arabi’ gazetesine Tutuklanan sınıf arkadaşının kendisinin sınır dışı edilmesine ait belgelerini tamamlamak için bir güvenlik yetkilisi eşliğinde Kahire’nin idari yönetim binası olan Mogamma’ya gideceğini söylediğini de sözlerine ekledi.
Razi tutuklu bir arkadaşını ziyaret ettiğinde, onun kelepçeli ve birkaç polis memuru tarafından korunduğuna şahit olduğunu söyledi. Arkadaşı ile görüşmesine 5 dakika izin verildiğini kendisine tutulduğu polis karakolunda yiyecek ve giyim eşyası alabilmesi için bir miktar para de verdiğini belirtti. Bir birleri ile vedalaşırlarken, arkadaşının Çin’e iade edilirse idam edileceğinden çok endişe ettiğini ve çok üzüldüğünü de aktardı.
Mısır İnsan Hakları Örgütü Uygur Öğrencileri Yasal Haklarını Hukuki Olarak Koruyor

Mısır’da faaliyet gösteren Mısır İnsan Hakları Koordinasyon Merkezi tutuklanan Uygur öğrencilerin yasal haklarını korumak için hukuki olarak yanlarında olduklarını açıkladı. Tutuklu Uygur Öğrencileri savunmak için bir avukat ekibi gönderen Mısır İnsan Hakları Koordinasyon Müdürü Ezzat Ghoneim Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mısır’da kalmaları için yasal ikamet belgelerine sahip oldukları kanıtlanan öğrencilerin daha sonra serbest bırakılabileceğini bildirdi.
Ghoneim’e göre, Mısır yetkilileri Uygurların yasal olarak ikamet yasalarına riayet edip etmediklerinden ziyade , Çin’in baskılarına göre ve onların bu öğrencileri kendilerine teslimi yönünde çalışma yaptıklarını ve bu yönde çaba göstermeye çalıştıklarını söyledi.
Ghoneim, Gazetemize verdiği demeçte , Mısır Tutuklanan her Uygur öğrencinin fotoğrafını çekiyor ve kişisel bilgileri ile onların güvenlik durumlarını ortaya çıkarmaya yönelik tüm belgeleri Kahire’deki Çin Büyükelçiliğine teslim ediyor. dedi.

Uygur Öğrenciler : El-Azhar Üniversitesi Yüzlerce Yıllık Tarihini Lekelememeli

Mısır’da bulunan Uygur öğrenciler El-Ezher’in Şeyhi Büyük İmam(Rektörü) Ahmed El-Tayyib’e, müracaat ederek kendisinden Mısır yönetiminden Uygur öğrencileri tutuklayarak Çin’e teslim etme girişimlerine engel olmasını talep etti. El-Ezher Üniversitesi yönetiminden de tutuklu bulunan Doğu Türkistanlı öğrencilerin akibetlerini araştırmasını de istedi. Tutuklanan Uygur öğrencilerin bir an önce serbest bırakılmaları ve öğrenimlerine geri dönmelerinin temini için çaba göstermesini talep ederek, “ eğer bu taleplerimizin yerine getirilmesi imkanı sağlanamıyor ise, tutuklu öğrenciler kendi iradeleri ile Mısır’dan ayrılmalarına ve nereye gideceklerine kendilerinin karar vermelerine izin verilmelidir.”dediler.
Uygur öğrencilerin Müraccatları şu cümlelerle sona eriyor ;
Sayın Baş İmam (Rektör)
Müslüman Uygur öğrencilerin tutuklanarak zorla Çin’e teslim edilmesi olayı El-Azhar tarihi ve El-Azhar Şeyhi olarak tarihinize unutulmaz bir rezalet ve kara leke olarak geçecektir. En önemlisi, Allah Taala’nın sorgulayacağı hesap gününde her kul ayrı ayrı şekilde kişisel olarak Allah huzurunda yaptıklarının hesabını verecektir. Sizlerin bu hesap gününde bu kara leke ile Allah’ın huzurunda hesap vermenizi hiç bir şekilde arzu etmiyoruz.
“Sayın İmam,
Biz sizin her hangi bir kişi veya makamın haksız baskısına boyun eğmeyeceğine inanıyoruz. Sizin bizleri ağır hapis veya yargısız infaz ile katlederek cezalandırmak isteyen ateist ve inançsız bir hükümete teslim etme girişimleri karşısında sessiz kalmayacağınıza inanıyoruz. Bizim binlerce Km. uzaklıktakı Doğu Türkistan’dan Mısıra gelmemizin tek nedeni mübarek dinimizin ahkamlarını doğru şekilde öğrenmektir.Eğer bu arzumuz günah veya suç ise onun cezasını çekmeye de razıyız. Çin hükümeti ülkemizde İslam dinimizi ve dindarlığımizi kaynağında yok etmek ve kurutmak istiyor,Çin bu yöntemle bin yıldan beri Müslüman olan Doğu Türkistan Müslümanlarını küfre döndürmek istiyor.
Biz Doğu Türkistanlı Müslüman Uygur öğrenciler olarak ; Mübarek İslam dinimizin ahkamlarını ve öğretilerini temiz bir kaynak ve saygın bir bilim yuvası olarak kabul ettiğimiz Al-Azhar El-Şerif’’te öğrenmek amacı ile bu ülkeye yasal yollardan geldik. Her türlü haksızlık ve eşitsizliği reddeden mübarek dinimiz için Al-Azhar Üniversitesinin bulunduğu Mısır’a güvenli bir İslam ülkesi olduğu için gelmiş bulunuyoruz. Bu hususların dikkate almanızı ve biz Müslüman Uygur Kardeşlerinizin Çin’e teslim edilmemesi için göstereceğiniz gayret ve çabalarınıza şimdiden minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Kaynak : https://www.middleeastmonitor.com/20170712-80-uyghurs-students-rounded-up-in-egypt/

Ayrıca Kontrol Et

Yılda 25 bin Uygur’un organı çalınıyor

Doğu Türkistan’da birçok insanlık suçu işleyen zalim Çin, Müslümanların organlarını çalıp organ ticaretinde kullanıyor. Çin’in …