Cumartesi , Temmuz 20 2024

Sarıyer’de eylem yasağı konuldu Uygur Türklerinin eylemleri yasaklandı mı ?

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olaylar Uygurlar’ı da etkiledi. İstanbul Valiliği, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde gösteri ve eylem yasağı kararı aldı. Bu durum, Türkiye’deki Uygurlar’ın başlattığı eylemi yakından ilgilendiriyor.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bir süredir yeni rektör tartışmalarıyla gergin olan Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde eylem çağrılarına ilişkin açıklamada bulundu.

Vali Yerlikaya, Beşiktaş ile Sarıyer’de her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşün yasaklandığını belirtti.

Yerlikaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Saygıdeğer İstanbullular,

Bazı sivil toplum kuruluşları ve topluluklar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde bugün toplanma çağrıları yapılmaktadır.

Beşiktaş ve Sarıyer İlçelerimizin Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile yapılması planlanan toplanmanın toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek, bu ilçelerimizde her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklanmıştır.

Değerli Hemşehrilerim,

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve kanunlar önünde herkes eşittir. Bütün vatandaşlarımızdan beklentimiz; konusu suç teşkil edecek her türlü tutum ve davranışlardan kaçınılması ve aklıselim davranılmasıdır.

Güvenlik güçlerimiz, hepimizin huzur ve güvenliği için daima görev başındadır.

Gücünü milletimizin engin sevgisi ve yasalarımızdan alan polisimiz; her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği görev, yetki ve sorumluluklarını kararlılıkla yerine getirecektir.”

Uygurları etkileyecek mi?

Kararın ardından, akıllara söz konusu gösteri yasağının Uygurların eylemlerini etkileyip etkilemeyeceği sorusu geldi.

Türkiye’de yaşayan Müslüman Uygur Türkleri, Çin’in Doğu Türkistan’daki eylemlerini protesto etmek ve Çin’in alıkoyduğu aile fertlerinin durumunu gündeme getirmek üzere bir süredir Çin’in İstanbul Konsolosluğu önünde eylem düzenliyordu.

Çin Konsolosluğu, eylemlerin yasaklandığı Sarıyer ilçe sınırları içerisinde yer alıyor.

Valilik kararının, Uygurların eylemlerini etkileyip etkilemeyeceği merak ediliyor.

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

Ayrıca Kontrol Et

Fatih Erbakan, Doğu Perinçek bağlantılı kişi ile aynı karede

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Doğu Perinçek Ajanı Obul Tevekkül ile görüntülendi. Obul …