Cumartesi , Temmuz 20 2024

Trump: ABD Çin ile görüşüyor ancak anlaşma için hazır değil

ABD Başkanı Trump, ABD’nin Çin ile görüşmekte olduğunu ancak anlaşma için henüz hazır olmadığını söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile durumun iyi gittiğini ve görüştüklerini, ancak bir ticaret anlaşması imzalamak için hazır olmadığını söyledi. ABD Başkanı’nın bu açıklaması, üst düzey ekonomi danışmanının Pekin ile sağlam ve sürekli müzakerelerin yeniden başlaması için potansiyel bir zaman çizelgesi açıklamasından birkaç saat sonra geldi.

Trump, ABD’nin çeşitli ticaret anlaşmalarının imzalanmasının ardından “büyük bir büyümeye” hazırlandığını iddia etti. Ancak Trump Pazar günü New Jersey’den Washington’a hareket etmeden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in ekonomik açıdan göreceli olarak zayıf olmasından dolayı ticaret anlaşmasına varmaya ABD’den daha fazla ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Trump, Bedminster, New Jersey’de kendisine ait bir golf kulübünde 1 hafta geçirdikten sonra çeşitli konulara değinerek yaklaşık 40 dakika konuştu. ABD Başkanı, ABD ile Çin arasında bir ticaret anlaşmasına varmanın, Çin’in Hong Kong’da protestoculara güç kullanması durumunda, ABD’li kanun yapıcıların artan endişelerinden dolayı zor olacağını söyleyerek, ilk kez kameralar önünde ticaret müzakereleri ile Hong Kong’daki olaylar arasında ilişki kurdu. Trump geçen hafta sosyal paylaşım platformu Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, “Elbette Çin bir anlaşma istiyor. Bırakalım ilk önce Hong Kong konusunda insani bir çalışma yürütsünler” dedi.

Trump öte yandan, Ticaret Bakanlığı’nın Çinli teknoloji devi Huawei Technologies Co.’ya ABD için teknoloji tedariki konusunda geçici lisans vermeye hazırlandığı yolundaki haberleri yalanladı. ABD Başkanı, “Huawei ABD şirketleri ile iş yapamayabilecek bir firma” dedi ve Çinli şirketi “ulusal güvenliğe tehdit” olarak niteledi.

Trump, “Ne olacağını göreceğiz. Yarın bir karar vereceğim” şeklinde konuştu.

Beyaz Saray ekonomi direktörü Larry Kudlow, Pazar günü yaptığı açıklamada, Amerikalı ve Çinli müzakereciler arasındaki son telefon görüşmelerinin “olumlu” geçtiğini ve bir anlaşmaya varmaya yönelik ilerleme olması için potansiyel olarak kapıyı açtığını söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konsey direktörü Kudlow, “Fox News Sunday”e yaptığı açıklamada, önümüzdeki bir hafta ya da 10 günlük dönemde, Çinli müzakerecilerle telekonferans görüşmelerinin yapılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

Kudlow, “Eğer bu görüşmeler, umduğumuz üzere, başarılı olursa, sağlam ve sürekli müzakereler yeniden başlayabilir. Ardından Çinli yetkililerin ABD’ye gelmesi ve bizim yetkililerimizle buluşarak müzakerelere ve görüşmelere devam etmesini planlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Kontrol Et

Teknoloji firmaları Çin’i terk ediyor.

Samsung, Çin’de yer alan son fabrikasını da kapattı. Hali hazırda akıllı telefon pazarının lider ismi …