AİLELERİNE ULAŞAMAYAN DOĞU TÜRKİSTANLI AKADEMİSYENLER KONUŞTU

Kırım Haber Ajansı (QHA), Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini daha fazla gündeme getirmek adına Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı akademisyenler ile 10 Ocak 2020’de özel bir yayına imza attı.

Kırım Haber Ajansı Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın sunduğu Kırım Saati programının konukları, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Varis Çakan ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alimcan İnayet oldu.

Ailelerinden haber alamayan Doğu Türkistanlı akademisyenler, Çin yönetiminden aileleri ile ilgili bilgi vermesini talep etti.

Ayrıca programda, Türkiye vatandaşı olan Prof. Dr. Karluk, Prof. Dr. Çakan ve Prof. Dr. İnayet’in de içinde yer aldığı heyetin, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu ile Doğu Türkistan’daki sistematik baskı ve asimilasyon politikalarını görüşmesi konusuna da yer verildi. Kaynak:QHA

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

Ayrıca Kontrol Et

TİP Hain Emirleri, şerri kadı Abdullah Mansur’u ABD karşıtı olduğu için esir aldı.

CIA / TİP Ortaklığına karşı çıkan Türkistan İslam Partisi Şerri kadısı Abdullah Mansur. Amerikan İşbirlikçisi …