Perşembe , Temmuz 18 2024

Çin Dünyanın gözü önünde aleyhinde konuşanları tehdit ediyor işte delili

Çinazi kampında zorla öğretmenlik yaptırılan ve daha sonra yabancı Uyruklu eşi olduğu nedeniyle serbest bırakılan Uygur Türkü Kalbinur Siddik şimdi Hollanda’da bile Çin polislerince tehdit ediliyor. Hollanda’daki hanesinde BBC muhabirine röportaj verirken dün gine Çin polisinden görüntülü tehdit telefonu aldığı ve basına konuşmayı sürdürürse Urumçi de kalan akrabalarını hapse atacağı söylendiği belirtildi.edinilen bilgiye göre Kalbinur Siddik çıktığım yoldan asla vazgeçmem dediği öğrenildi.

Geçen ay Çin gözaltı kamplarında tecavüz ve cinsel istismar iddialarında bulunan kadınlar, o tarihten bu yana haftalarda taciz edildi ve lekelendi. İnsan hakları grupları, saldırıların Çin’in konuşanların sesini kısmak için yaptığı agresif bir kampanyaya benzediğini söylüyor.

Video görüşmesi geldiğinde kahvaltı yapan Qelbinur Sedik, kız kardeşinin isminin görünmesi onu tedirgin etti. İkisinin konuşmasının üzerinden aylar geçti. Aslında, Sedik’in Çin’deki herhangi bir ailesiyle konuşmasının üzerinden aylar geçmişti.

Sedik, Hollanda’daki geçici evinin mutfağındaydı ve çoğu Afrika’dan gelen diğer birkaç mülteciyle aynı odayı paylaştı. İki hafta önce, o ve diğer üç kadın , Sedik’in kamp öğretmeni olarak çalıştığı Çin’in Sincan bölgesindeki gizli gözaltı kamplarında tecavüz ve işkence iddiaları hakkında bir hikaye için BBC’ye konuşmuştu .

Şimdi kız kardeşi arıyordu.

Cevap verdi ama resim göründüğünde kız kardeşi değil, Sincan’daki memleketinden bir polis memuruydu.

“Qelbinur’da ne yapıyorsun?” dedi gülümseyerek. “Kiminlesin?”

Bu memurun kız kardeşinin telefonundan ilk araması değildi. Bu sefer Sedik bir ekran görüntüsü aldı. Memur, çıkardığı sesi duyunca numaralı polis ceketini çıkardı, dedi Sedik. Başka bir ekran görüntüsü aldı.

‘Çok dikkatli düşünmelisin’

Son birkaç haftadır BBC ile yapılan görüşmelerde, Sincan’ı yurtdışında yaşamak için terk eden 22 kişi, kendilerini evlerinde iddia edilen insan hakları ihlalleri hakkında konuşmaktan caydırmak için tasarlandıklarını söyledikleri bir tehdit, taciz ve kamuya açık karakter saldırıları modelini anlattı.

BM tahminlerine göre Çin, Sincan’daki kamplarda bir milyondan fazla Uygur ve diğer Müslümanları gözaltına aldı. Çin devleti burada zorla çalıştırma, kısırlaştırma, işkence, tecavüz ve soykırım dahil bir dizi suistimalle suçlanıyor. Çin, kamplarının terörle mücadele için “yeniden eğitim” tesisleri olduğunu söyleyerek bu suçlamaları reddediyor.

Sincan’dan kaçan ve alenen konuşan az sayıdaki kişinin birçoğu o sabah Sedik’e benzer bir telefon aldı – ailelerinin evindeki bir polis memuru ya da hükümet yetkilisi ya da bir polis karakoluna çağrılan bir akrabadan. Bazen çağrılar, Sincan’daki ailelerinin refahını düşünmek için belirsiz tavsiyeler, bazen de akrabaları alıkoymak ve cezalandırmak için doğrudan tehditler içeriyor.

Diğerleri basın konferanslarında veya devlet medyası videolarında alenen lekelendi; veya telefonlarına yöneltilen mesajlar veya bilgisayar korsanlığı girişimlerine maruz kalmış. (Geçen hafta Facebook, yurtdışındaki Uygur aktivistlerini hacklemek için Çin’den yayılan “son derece hedefli bir operasyon” keşfettiğini söyledi .)

BBC’ye ABD, İngiltere, Avustralya, Norveç, Hollanda, Finlandiya, Almanya ve Türkiye’den konuşanların bazıları tehdit edici WhatsApp, WeChat ve Facebook mesajlarının ekran görüntülerini sağladı; diğerleri telefon ve video görüşmelerinde söylenenleri ayrıntılı olarak anlattı. Herkes, aile üyelerinin Sincan’da yerel polis veya devlet güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alındığını veya taciz edildiğini anlattı.

Qelbinur Sedik, o sabah polisin aradığını ablasının telefonuyla anlattığında başını ellerine gömdü ve ağladı.

“Tüm ailenizin ve akrabalarınızın bizimle olduğunu unutmamalısınız. Bu gerçeği çok dikkatli düşünmelisiniz.” Dedi.

“Birkaç kez vurguladı, sonra” Bir süredir yurtdışında yaşıyorsun, çok arkadaşın olmalı. Bize isimlerini verebilir misin? “

Reddetince memur Sedik’in kız kardeşini aradı, dedi ve kız kardeşi ona ‘Kapa çeneni! Bundan sonra susmalısın! ‘Ve ardından bir dizi hakaret.

“O noktada duygularımı kontrol edemedim” dedi Sedik. “Gözyaşlarım aktı.”

Memur kapatmadan önce, Sedik ona birkaç kez Çin büyükelçiliğine gitmesini söyledi, böylece personel Çin’e güvenli bir şekilde geri dönebilsin – bu tür aramalarda ortak bir talimat.

“Bu ülke size kucak açıyor” dedi.

‘İletişim tarzı olarak kadın düşmanlığı’

Bu tür korkutma raporları yeni değil, ancak Uygur aktivistler, Çin’in Sincan’da iddia edilen hak ihlallerine karşı artan öfkeye tepki olarak daha agresif hale geldiğini söylüyor. Çin hükümeti, son haftalarda, özellikle cinsel taciz iddialarından bahseden kadınlara yönelik bir dizi kadın düşmanı tacizini yönlendirerek, halka açık bir şekilde saldırıya geçti.

Son basın konferanslarında, Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin ve Sincan yetkilisi Xu Guixiang, gözaltı kamplarında cinsel saldırıya ilişkin ilk elden ifadeler veren ve onları “yalancı” olarak nitelendiren kadınların fotoğraflarını kaldırdı; söz konusu kişi “ahlaki açıdan ahlaksız” ve “aşağı karakterli”; ve bir başkasını zina yapmakla suçladı. Devlet medyası tarafından sahnelenmiş bir video gibi görünen bu videoda, bir kadına eski bir koca tarafından “ahlaki kalitesiz bir sürtük” damgası takıldı; diğerine Çinli bir yetkili tarafından “pislik” ve “çocuk tacizcisi” adı verildi.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang, bir kadının zorla RİA taktırdığına dair açıklamasını çürüttüğünü iddia ederek özel tıbbi kayıtlar olduğunu söyledi. Yetkililer ayrıca, cinsel yolla bulaşan hastalıkların şiddet içeren fiziksel tacizden ziyade kampta tutulanların yaşadığı doğurganlık sorunlarından sorumlu olduğunu iddia ettiler ve kadınları “aktrisler” olarak adlandıran bir dizi propaganda malzemesi yayınladılar.

Şu anda ABD’de bulunan eski kamp tutuklularından Tursunay Ziawudun, basın toplantısında saldırıya uğrayan kadınlardan biriydi. Onu izlediğinde, Wang’ın ailesinden bahsetmediği için rahatladı, ama geri kalanı için “çok üzüldü” dedi. Ziawudun daha önce 2018’de Sincan’da gözaltında tutulduğu sırada tecavüze uğradığını ve işkence gördüğünü anlatmıştı .

“Bana verdikleri onca dehşetten sonra, bana halkın önünde saldıracak kadar acımasız ve utanmaz olabilirler?” basın toplantısından sonra bir telefon röportajında ​​söyledi.

Georgetown Üniversitesi’nde Çin tarihi profesörü James Millward, Ziawudun ve diğerlerine yönelik saldırılar, Çin’in “kadın düşmanlığını bir kamu iletişim tarzı olarak benimsediğini” gösterdi.

“Bu çeşitli kadınlar öne çıkıyor ve nasıl istismara uğradıklarına dair çok inandırıcı hikayeler anlatıyorlar” dedi. “Ve yanıt, cinsel saldırı ve cinsel travmanın şu anda nasıl anlaşılıp tedavi edildiğine dair tam bir sağırlık ve yanlış anlaşılmayı gösteriyor. Korkunç olmasının yanı sıra, Çin devleti için de tamamen ters etki yapıyor.”

Londra’daki Çin büyükelçiliği BBC’ye yaptığı açıklamada, Çin’in kadınların tecavüz ve cinsel tacizle ilgili açıklamalarının yalan olduğu yönündeki iddialarının arkasında durduğunu ve özel tıbbi kayıtların kanıt olarak yayınlanmasının makul olduğunu söyledi.

Tursunay Ziawudun geçen ay ABD’deki yeni evinde

BBC’ye konuşan diğer iki kadın, Çin devlet medyası tarafından yayınlanan, ailelerinin ve arkadaşlarının onlara hakaret ettiği ve onları para çalmak ve yalan söylemekle suçladığı, oldukça sahnelenmiş videolar gibi görünen videoların hedefi oldu. Geçen ay ABD merkezli Uygur İnsan Hakları Projesi tarafından yayınlanan bir rapora göre Çin, bireylerin yazılı ifadelerde bulunmaya zorlandığı iddia edilen ve sıklıkla aile üyelerini yalancı veya hırsız olarak kınayan en az 22 video üretti.

Birleşik Krallık’ta sürgünde yaşayan Uygur Aziz İsa Elkun, yaşlı annesi ve kız kardeşini bir Çin devlet medyası videosunda kendisine yalancı ve ailesi için utanç olarak nitelendiren bir videoda gördüğünde yıllarca iletişim kuramadı. Elkun’un suçu, babasının mezarı da dahil olmak üzere Sincan’daki Uygur mezarlıklarının yıkılmasına dikkat çekmekti.

Elkun, “Söylediklerinin yazılı olduğunu söyleyebilirdiniz, ancak yaşlı annemi bir Çin propaganda filminde görmek hala son derece acı vericiydi” dedi.

Qelbinur Sedik, kocasının benzer bir videosunun her an yayınlanabileceğinden endişelendiğini söyledi. Geçen yılın sonlarında telefonda Çinli yetkililerin onu Sincan’daki evinde ziyaret ettiğini ve onu yalancı olarak nitelendiren satırları ezberlemeye zorladığını söyledi. Satırları doğru söyleyebilmek için o kadar uğraştığını söyledi ki, kısa klibi çekmenin dört saat sürdüğünü söyledi.

Qelbinur Sedik geçtiğimiz günlerde mülteci konaklama yerinden Hollanda’da küçük bir eve taşındı

‘Belki işbirliği yapabiliriz’

BBC’ye konuşanların tanımladığı bir diğer yaygın taciz biçimi de, genellikle aile ile temas, akrabaların güvenliğinin teminatı veya vize veya pasaportlara erişim karşılığında Çin’i inceleyen diğer Uygurlar ve kuruluşlar hakkında casusluk yapma baskısıdır.

İsmini vermek istemeyen bir İngiliz Uygur vatandaşı, Sincan ziyareti sırasında ve sonrasında istihbarat yetkilileri tarafından defalarca taciz edildiğini ve yardım kuruluşuna gönüllü olarak katılarak Uygur grupları ve Uluslararası Af Örgütü hakkında casusluk yapması söylendiğini söyledi. Reddettiğinde, kardeşinden bunu yapması için kendisine yalvaran defalarca telefon aldığını söyledi.

Türkiye’de okumak için Doğu Türkistan’dan ayrılan Jevlan Shirmemmet, BBC’ye ailesinin Sincan’daki toplu tutuklanmasını sosyal medyada paylaştıktan birkaç hafta sonra aldığı bir telefon görüşmesinin kaydını verdi. Kendisinin Ankara’daki Çin büyükelçiliğinden olduğunu söyleyen kişi, Shirmemmet’e “Sincan’dan ayrıldığınızdan beri temas halinde olduğunuz herkesi yazmasını” ve “faaliyetlerinizi anlatan” bir e-posta göndermesini “söyledi. ailenizin durumunu yeniden düşünün “. Türkiye’de sürgünde olan bir başka Uygur, aynı büyükelçilikten benzer bir çağrıyı anlattı.

ABD’de ebeveynleri Sincan’da gözaltına alınan 34 yaşındaki bir aktivist olan Mustafa Aksu, Aksu’nun Uygur hakkında bilgi vermesi için kendisine baskı yaptığını söylediği eski bir okul arkadaşından BBC metin ve sesli mesajlarını gösterdi. aktivistler.

“” Belki işbirliği yapabiliriz. Eminim aileni özlemişsindir. “

Jevlan Shirmemmet annesinin serbest bırakılmasını protesto etti

Herkes bu istekleri reddedebileceğini düşünmüyor. Polisten gelen mesajların ekran görüntülerini sağlayan Türkiye’deki bir Uygur öğrenci, “Hayır dediğimde, küçük kardeşimi arayıp bana yapmamı söyletiyorlar” dedi. “Kardeşimi ve kız kardeşimi toplama kampına gönderebilirler. Başka seçeneğim var mı?” dedi.

Bazıları, temas yollarını kademeli olarak keserek kendilerini korumaya çalıştılar. Norveç’te bir Uygur dilbilimci olan Abdulweli Ayup, “Telefonu çöpe atabilir ve numarayı iptal edebilirsiniz” dedi, “ancak numaranızı iptal edersiniz ve Facebook’ta sizinle iletişime geçerler; Facebook’u silersiniz ve sizinle e-posta yoluyla iletişim kurarlar.”

Diğerleri iletişimde kalmayı umudun ötesinde denedi. Hollanda’da bir sürgün olan bir Uygur, numarasının bloke edilmesinden dört yıl sonra hala küçük oğluna ve ailesine resimler ve emojiler gönderdiğini söyledi. “Belki bir gün görürler” dedi.

BBC, çeşitli görüşmeciler tarafından sağlanan çağrıların ve mesajların arkasındaki kişilerin kimliklerini bağımsız olarak doğrulayamadı, ancak Uygur hakları aktivistleri Uygurları Çin hükümeti için casusluk yapmaya zorlama çabalarının yaygın olduğunu söylüyor.

İngiltere merkezli ünlü Uygur aktivist Rahima Mahmut, “İlk önce bir teklif olarak geliyor – ‘Daha fazla vize sorununuz olmayacak’ veya ‘Ailenize yardım edebiliriz’ – bu tür şeyler,” dedi. “Daha sonra bir tehdit olarak geliyor” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı BBC’ye verdiği demeçte, “Birleşik Krallık’taki Uygur diasporasının üyelerinin Çin makamları tarafından taciz edildiğine dair haberleri yakından izlediğini” ve “endişelerimizi doğrudan Londra’daki Çin büyükelçiliğine dile getirdiğini” söyledi.

Londra’daki Çin büyükelçiliği BBC’ye, bu hikayedeki iddiaların “tamamen yanlış” olduğunu ve “BBC’nin Çin dışındaki birkaç ‘Doğu Türkistan’ unsurunun söylediği her şeye bu kadar kolayca inanması şaşırtıcı olduğunu” söyledi. Sincan bölgesi.

Sincan’da iddia edilen tacizlere karşı artan halk öfkesine rağmen, alenen konuşan insan sayısı, gözaltına alınan tahmini sayıya kıyasla, kaybolacak kadar az. ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu üyesi Nury Turkel, Çin’in insanları korku yoluyla susturmada çok başarılı olduğunu söyledi.

Turkel, “Milyonlarca insan kamplarda kayboldu ve yine de sevdiklerinin tutuklanmasına karşı konuşan sadece bir avuç Uygur var” dedi. “Neden? Çünkü korkuyorlar.”

Çin’i eleştiren bazı Uygurlar, sevdikleriyle sınırlı iletişim kurmayı başardılar. ABD’nin önde gelen aktivistlerinden Ferkat Jawdat, gözaltından salıverilmesi için halka açık bir kampanya yürüttükten sonra şimdi annesiyle düzenli olarak konuşuyor. Ev hapsinde ve telefon görüşmeleri izleniyor, ancak hattın diğer ucunda.

Neden bazı Uygurların tacize uğradığını ve bazılarının taciz edilmediğini anlamak zor olabilir; bazıları sevdikleriyle temasa izin verirken diğerleri izin vermiyordu. Bazıları Çin’in “A / B testi” olduğunu – korku ya da iyiliğin daha etkili olup olmadığını çözmeye çalışıyor. Kesilen binlerce kişi için acımasız ve keyfi hissedebilir.

Jawdat, annesini ölmeden önce tekrar görme olasılığının azaldığını bilir, bu nedenle telefonla konuştuklarında dikkatlice konuşurlar. Bir keresinde ona, Çin devlet medyasının kendisinden utandığını söyleyen bir videosunu yayınladığını söylemişti. Birkaç gün önce filme geldiklerini bildiğini söyledi. “Nasıl görünüyordum?” şaka yaptı. Sonra bir risk alarak, onunla sadece gurur duyduğunu söyledi.

“Metinsiz versiyondu” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …