Cumartesi , Temmuz 13 2024

Çin için casusluk yapan eski ABD’li diplomata 40 ay hapis cezası

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı eski diplomat Candace Marie Claiborne’un Çin istihbarat ajanlarına para karşılığı ABD’ye ait önemli belgeleri ulaştırdığı gerekçesiyle 40 ay hapis ve 40 bin dolar para cezasına çarptırıldığını açıkladı.

63 yaşındaki Claiborne’un Çin ajanlarının karıştığı üst düzey casusluk faaliyetlerinden birine yardımcı olduğu ve ABD’ye ait özel istihbarat bilgilerini sızdırdığı belirtildi.

Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı için Ofis Yönetimi Uzmanı olarak çalışan Claiborne’un 2007’den bu yana ABD Adalet Bakanlığı’nda görev yapan ancak Çin Güvenlik Bakanlığı için çalışan iki görevliye bilgi sızdırdığı ve bunun karşılığında yaklaşık beş sene boyunca binlerce dolar para ve pahalı hediyeler aldığı ifade edildi.

FBI Yardımcı Direktörü John Selleck duruşma sonrası, Claiborne’a devletin önemli bilgilerinin emanet edildiğini ancak kendisinin görevini kötüye kullanarak ulusunun güvenliğini tehlikeye attığını söyledi. Selleck, ABD’nin sürekli olarak Çin’in istihbarat servisinin tehditlerine maruz kaldığını da sözlerine ekledi.

1999 yılında görevine başlayan Candace Marie Claiborne’un cezasının 60 aya çıkarılabileceği belirtiliyor.

Claiborne, yapılan bir inceleme sonucu 2017 yılında tutuklanmış ancak ispiyon cezasıyla suçlanmamıştı. Çin’in Pekin ve Şangay şehirlerinde görev yapan Claiborne, Nisan 2019’da para karşılığı istihbarat bilgisi sızdırdığını itiraf etmişti.

ABD’nin en büyük ajanlık davası mayıs ayında görüldü

ABD’de, Çin’e istihbarat bilgisi sızdırma konusundaki en büyük dava geçtiğimiz Mayıs ayında görüldü. Eski CIA ajanı 62 yaşındaki Kevin Mallory, Pekin yönetimine bilgi sızdırdığı gerekçesiyle 20 yıl hapse mahkum edildi.

Buna benzer bir başka davada yine eski CIA görevlisi Jerry Chun Shing Lee yargılanmıştı. 54 yaşındaki Shing Lee’nin müebbet hapis cezası alabileceği söyleniyor. New York Times

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …