Cumartesi , Temmuz 20 2024

Çin Yurtdışında Casus Bulmak İçin Linkedin’i Kullanıyor

Batılı istihbarat yetkilileri, Çinli ajanların, eski hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere Linkedin kullanarak binlerce yabancı vatandaşla iletişim kurduğunu söylüyor.

Obama yönetimindeki eski bir üst düzey dış politika görevlisi, onu Çin’e götürmeyi ve “iyi ücretli” fırsatlarla bağlantı kurmayı öneren bir kişiden mesaj aldı.

Eski bir Danimarka Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Pekin’de bir araya gelmek isteyen Çinli bir avukatlık firmasında kadın gibi görünen birinden Linkedin mesajları aldı. Bunun yerine, orta yaşlı üç erkek geldi ve eski yetkilinin araştırma için “Çin sistemine büyük erişim” kazanmasına yardımcı olabileceklerini söyledi.

Eski bir Obama Beyaz Saray yetkilisi ve kariyer diplomatı, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olduğunu iddia eden biri tarafından Beyaz Saray yardımcıları ve elçileriyle bağlantılarını gösteren bir profil sayfasıyla Linkedin’le arkadaş oldu. Böyle bir adam yok.

Batılı karşı istihbarat yetkilileri, yabancı ajanların sosyal medyayı varlık alımına çalışmak için, Linkedin’in temel avlanma yeri olarak kullandığını söylüyor. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya ve Fransa’daki istihbarat ajansları, sitede binlerce kullanıcıya yaklaşan yabancı ajanlar hakkında uyarılar yayınladı. Yetkililer, Linkedin’de Çin casuslarının aktif olduklarını belirtiyor

Eski bir Danimarka Dışişleri Bakanlığı yetkilisi olan Jonas Parello-Plesner, Çinlilerin LinkedIn üzerinden başlayan belirgin bir işe alım girişimi olduğunu bildirdi.

“Çin’in istihbarat servislerinin bunu büyük ölçüde yaptığını gördük” dedi ve yabancı casusluğu izleyen ve şirketleri olası sızmalara karşı uyaran bir devlet kurumu olan Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi’nin yöneticisi William R.Evanina. “ Tek bir hedef almak için ABD’ye casuslar göndermek yerine, Çin’deki bir bilgisayarın arkasında oturmak ve sahte profilleri kullanarak binlerce hedefe arkadaşlık isteği göndermek daha verimli.”

Çin hükümetinin amirlerinin Amerikan yetkililerinin ve yöneticilerinin kötü amaç dedikleri şey için kullandıkları sosyal medya kullanımı, son haftalarda daha fazla inceleme başlattı. Facebook, Twitter ve YouTube dediler hesapları silindi Hong Kong demokrasi yanlısı protestoların ilgili yanlış bilgiler yayıldı. Yalnızca Twitter yaklaşık bin hesabı kaldırdığını açıkladı. Facebook ve Twitter’ın Çin’den gelen dezenformasyonla ilgili hesapları ilk defa aldıkları zamandı. Pek çok hükümet, Rusya’nın 2015 ve 2016 yıllarında taktiği etkili bir şekilde kullanması için dezenformasyon ekmek için benzer oyun kitapları kullandı. Amerikalı yetkililer, Microsoft’un sahip olduğu LinkedIn’in potansiyel dezenformasyon için başka bir araç olduğunu ve daha önemlisi casusluk için ideal bir seçim olduğunu söyledi. Bunun nedeni 645 milyon kullanıcısının çoğunun çoğu zaman yabancılardan gelen iş fırsatları aramasıdır. Beklentilerini arttırmak için, eski hükümet çalışanlarının çoğu, güvenlik açıklarına sahip olduklarının reklamını yapmaktadır.

Linkedin ayrıca Çin’de hassas olmayan tek büyük sosyal medya platformudur, çünkü şirket hassas malzemeler içeren postaları sansürlemeyi kabul etti.

Çinli ajanlar sıklıkla yaptığı teklif , Linkedin gibi çeşitli kanallardan, üzerinde lar konuşma veya araştırma nişan veya yardım danışmanlık için onlara ödeme bazen kurumsal bir işe firma arz kisvesi yoluyla Çin’e müstakbel elemanolabileceğimi getirmek. Oradan ajanlar ilişkiyi geliştirir.

“Çin, bu seçenekleri siyasi, akademik ve ticari seçkinlerle geliştirmek istiyor,” dedi. Danimarka Dışişleri Bakanlığı eski resmi yetkilisi Jonas Parello-Plesner, LinkedIn tarafından başlatılan Çinlilerin işe alım girişimini açıkladı. “Bunların çoğu gri bölgede ya da etki arayışı ve girişim ya da klasik casusluk arasındaki spektrumda büyüyor.”

Hükümetten yeni ayrılan insanlar özellikle savunmasızlar, çünkü sık sık yeni istihdam arıyorlar, ve eski görevlilerden başkaları var.

Linkedin sözcüsü Nicole Leverich, şirketin proaktif olarak kaldırmak için sahte hesaplar bulduğunu ve devlet kurumları da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen bilgilerle ilgili bir ekibin bulunduğunu söyledi.

“Politikalarımızı çok net bir şekilde uyguluyoruz: Üyeleri yanlış yönlendirmek veya yalan söylemek amacıyla sahte bir hesap veya sahte faaliyet oluşturmak, hizmet şartlarımızı ihlal etmektir” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …