Cumartesi , Temmuz 20 2024

Doğu Türkistan Maarif Derneği; Vatandaşlık için akrabalarımızı kolladık

Doğu Türkistan Maarif Derneği Genel Sekreteri Abdulehad Abdurrahman interaktif yayın yapan İstiklal TV’de katıldığı bir programda skandal sözler sarfetti.

İddialara göre Türkiye’de yaşayan Uygur etnik kökenli kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almaları için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce Doğu Türkistan Maarif Derneği’ne sözde yetki verildi. Doğu Türkistan Maarif Derneği’nin bu yetkiyi kullanarak kendi çevresindeki yakın akrabalarına ve rüşvet karşılığı bazı kişilere vatandaşlık almaları için kolaylık sağladığı öne sürüldü.

Doğu Türkistan Maarif Derneği genel sekreterliğini yapan Abdulehad Abdurrahman isimli şahısın İstiklal TV’de katıldığı bir programda söylediği sözler itiraf niiteliği taşıdı.

Abdulehad Abdurrahman: ”Yani sen bunu (vatandaşlık alma işlemlerini) kendi çevrendekiler için yapıyorsun diyorlar. Tabiki öncelik kendi adamlarımın. Senin adamın mı olacaktı? Tanımadığım insanlara mı yapacaktım bu yardımı? Bana destek veren yanımda olan insanlar varken.”

Spiker: ”Yanlış anlaşılmasın şimdi kendi adamlarım dediniz ya”

Abdulehad Abdurrahman: ”Yok kendi adamım demem gayet doğal. Kendi abin, kardeşim orda dururken. Ben size birşey sorayım. Burada birşey olacak ve siz kendi çevreniz dururken sen bekle deyip tanımadığın insanları çağırıp gelin arkadaşlar sizin vatandaşlık başvurunuzu yapayım mı diyeceğim? Yoksa önce kendi aileminkini hallederim sonra başkalarına bakarım. Önce kendi çevrem tabiki. Kuran’da da var değil mi, önce en yakınındaki kişiye iyilik yap diye. Ondan dolayı ben önce çevrendekileri seçerim.”

Türkiye’de yaşayan Uygurlar arasında son günlerde sosyal medya da tartışma konusu olan bu konuya Uygurlar büyük tepki gösterdi. Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri, vatandaşlık, ikamet gibi işlemlerin aracı derneklere, kuruluşlara verilmemesi gerektiğini, böyle durumlarda bu aracı dernekler tarafından rüşvet, adam kayırma durumlarının yaşanabileceğini dile getirdiler. 

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

Ayrıca Kontrol Et

Fatih Erbakan, Doğu Perinçek bağlantılı kişi ile aynı karede

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Doğu Perinçek Ajanı Obul Tevekkül ile görüntülendi. Obul …