Cumartesi , Mayıs 18 2024

Trump, Çin’e ABD’nin Hong Kong’taki protesto gösterilerinde sessizlik sözü verdi

ABD yetkilileri demokrasi yanlısı protestoları desteklemekten men edildi. CNN, Trump’ın Xi’ye kişisel telefon görüşmesinde verdiği sözü verdi.

ABD’li yetkililerin, Donald Trump’ın ABD’nin ticaret görüşmeleri sırasında sessiz kalacağına söz vermesinin ardından, Hong Kong’daki demokrasi yanlısı protestoları desteklemeleri yasaklandı.

CNT’ye göre Trump, Çinli meslektaşı Xi Jinping’e Haziran ayında yapılan bir telefon görüşmesini verdi .

Rapor, Trump’ın yabancı liderlerle yaptığı kişisel telefon görüşmeleri hakkındaki son vahyeti, kayıtları oldukça gizli bir sisteme taşındı ve yalnızca Kongre’de görevden alma duruşmaları başladığında ortaya çıkmaya başladı .

Tıkaçma emri neticesinde, ABD’nin Hong Kong’daki genel avukat Kurt Tong’a ABD’li bir düşünce kuruluşunda görünmesini ve bölgeleri haftalarca sarsacak protestolar üzerine planlı bir konuşmayı iptal etmesi söylendi.

Dışişleri Bakanı sözcüsü Morgan Ortagus, Tong’un ticari görüşmelerden dolayı ağzı olup olmadığı sorulduğunda, öneriyi “isimsiz raporlara dayanarak” reddetti.

“Çok fazla gerçek göremiyorum” dedi.

Tong , Temmuz ayında görevinden ayrıldıktan ve ABD hükümetinde “dürüst olmak ve Hong Kong’daki durumu nasıl gördüğümüz konusunda hakikatli olmak” konusunda görevli olduğunu açıkladıktan sonra Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezinde konuştu .

Ağustos ayındaki Hong Kong protestoları hakkında sorulan Trump gazetecilere şunları söyledi: “Birileri bir noktada bunu durdurmak isteyeceklerini söyledi. Ama bu Hong Kong ve Çin arasında, çünkü Hong Kong Çin’in bir parçası. Bununla başa çıkmak zorunda kalacaklar. Tavsiyeye ihtiyaçları yok. ”

Trump, Çin’in bir milyondan fazla Uygur Müslüman’a katılımı konusunda yorum yapmaktan kaçındı, ancak yönetiminde dini özgürlük, uluslararası sahnede belirleyici konulardan biriydi.

Geçen ay Birleşmiş Milletler genel kurulunda Trump, BM genel merkez binasında konuyla ilgili bir toplantı düzenledi ve aynı gün iklim acil durumuyla ilgili küresel bir zirveye çarptı.

Dini özgürlük konusundaki açılış konuşmasında Trump, Çin’den veya Uygurlardan hiç bahsetmedi ve yetkililerine bıraktı.

Doğu Asya ve Pasifik işleri için devlet sekreter yardımcısı David Stilwell, BM’de “Sincan’daki insan hakları krizi” konulu bir etkinlik düzenledi.

ABD başkanından bahsetmediğinde konuyla ilgilenmesi için diğer ülkeleri ikna etmenin zorlaşıp güçlenmediğini sordu, Stilwell: “Açıkçası, başkan için konuşmuyorum” dedi.

Mike Pence ve devlet sekreteri Mike Pompeo’nun kendi sözlerinden bahsettiğini belirtti.

Stilwell “Uygur meselesinin sadece sunulduğu gibi kabul ediyorum – meselenin geri kalanıyla birlikte orada” dedi.

ABD-Çin ticaret müzakerelerinin önümüzdeki hafta Washington’da başlaması bekleniyor. Trump, Pekin’in siyasi rakibi Joe Biden’ın ve eski başkan yardımcısı oğlu Hunter’ın maliyesi hakkında soruşturma başlatmasını önerdiğinde bu hafta görüşmelere değindi.

Ayrıca Kontrol Et

Teknoloji firmaları Çin’i terk ediyor.

Samsung, Çin’de yer alan son fabrikasını da kapattı. Hali hazırda akıllı telefon pazarının lider ismi …