Cumartesi , Temmuz 20 2024

TÜRKİYE’DEN İADE EDİLEN ZİNNETGÜL TURSUN’UN ÖLDÜĞÜ İDDİA EDİLDİ

Tacikistan aracılığıyla Türkiye’den Çin’e gönderilen Zinnetgul’un Suudi Arabistan’da yaşayan kayınbiraderi Gulcennet, kız kardeşi Zinnetgul’un öldüğünü ve annesinin iki çocuğuna baktığını belirten bir mesaj aldı.

Konuyla ilgili bir dizi soruşturmadan sonra, Zinnetgul’un iki çocuğunun şu anda annesiyle değil büyükannesi tarafından bakıldığını, aile üyeleri ve komşularının Zinnetgul’un nerede olduğundan haberleri olmadığını ortaya koydu.

Suudi Arabistan’da yaşayan Zinnetgul’un kayınbiraderi Gulcennet, bu ayın başlarında kız kardeşi Zinnetgul’un vefat ettiğinin ve iki çocuğunun büyükannesi Amangul değil de Amangul’un ablası Ruşengul Yasın tarafından bakıldığına dair bir ipucu aldı. Geçen yıl Haziran ayında Türkiye’den Tacikistan üzerinden ülkesine geri gönderilen Zinnetgul, Korgas İlçesi’ndeki Lenger köyü merkezinde yaşıyordu ve önce bu bilgileri netleştirmek için merkez Polis Karakolunu aradık. Bu polis karakolunun sağladığı iletişim bilgilerine dayanarak Lenger Kırsal Kadınlar Birliği’ni aradık. Sendika yetkilisi, Zinnetgul’u ve ailesini bildiğini, özellikle de Türkiye’den döndüğünün farkında olduğunu, ancak özellikle hayatta olup olmadığını bilmediğini söyledi. Polis tarafından sağlanan iletişim bilgilerine göre Zinnetgul yaşayan Merkez Köy Kadınları Direktörü ile de temasa geçtik. Bu Kadın yönetmen,

 iki çocuğuna bakan Zinnetgul’un annesi Amangul’un da merkez köyde yaşadığını ve ev hanımı olduğunu söyledi. çalışan, Amangul’un kocası Hasancan’dan, iki çocuğunun neden büyükannesine teslim edildiği ve nasıl yaptığı hakkında bilgi almamızı önerdi. Ancak birkaç gün daha aramamıza rağmen Hasancan’ın telefonu bağlanmadı. Kadın yönetmene göre, Zinnetgul’un ailesini işiyle ilgili konu üzerine ziyaret ettiğinde, Zinnetgul’un yaşadığı beş kişilik bir ailede sadece onun kardeşi İbrahim ile karşılaştı, ancak İbrahim ayrıca Zinnetgul’un bulunduğu yer ve koşullardan habersiz olduğunu söyledi.

Uygur akademisi Ahmet SULUK tarafından Uygurca’dan Türkçe’ye çevrildi.

Kaynak : Haber Nida

Ayrıca Kontrol Et

TİP Hain Emirleri, şerri kadı Abdullah Mansur’u ABD karşıtı olduğu için esir aldı.

CIA / TİP Ortaklığına karşı çıkan Türkistan İslam Partisi Şerri kadısı Abdullah Mansur. Amerikan İşbirlikçisi …