Cumartesi , Haziran 15 2024

Urumçi ÇKP Bölge Sekreteri; Son 5 yılda İslam’ı Çinlileştirdik

Skandal Doğu Türkistan itirafı: Son 5 yılda İslam’ı Çinlileştirdik. Çin’den gelen “Doğu Türkistan’da Çin ulusunun ortak bilincini oluşturduk. İslam dinini Çinlileştirdik” itirafı soykırımla ilgili büyük bir skandal olarak kayıtlara geldi.

Urumçi’ye atanan ÇKP Bölge Sekreteri Chen Chuanguo, ÇKP Bölgesel Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada Doğu Türkistan’da uyguladıkları kültürel soykırımı adeta itiraf etti. Pekin tarafından uygulanan baskıları strateji olarak niteleyen Chuanguo, Doğu Türkistan’da Çin ulusunun ortak bilincinin oluştuğunu iler sürdü ve İslam dininin Çinlileştirildiğini iddia etti.

Pekin yönetiminin 2016 yılında Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’ye atadığı Çin Komünist Partisi (ÇKP) Bölge Genel Sekreteri Chen Chuanguo, 21 Ekim 2021’de Urumçi’de toplanan ÇKP Bölgesel Komitesinin toplantısında konuştu. Chuanguo, buradaki konuşmasında son 5 yıllık görev süresine ilişkin açıklamasında ”Sözde Uygur Özerk Bölgesinde Çin ulusunun ortak bilincinin oluştuğunu ve İslam dininin de Çinlileştirildiğini” söyledi.

İSLAM ÇİNLİLEŞTİRİLDİ

Özgür Asya Radyosu’nun Çin medyasına dayandırdığı habere göre; ÇKP Bölgesel Sekreteri Chuanguo konuşmasında, Çin’in son beş yıldır Uygur Özerk Bölgesi’nde uyguladığı politikaların başarılı olduğunu iddia etti ancak ÇKP’nın Uygur bölgesindeki bu uygulamalarının bazı Batılı hükümetler ve parlamentolar tarafından ‘soykırım’ olarak kabul edildiğini belirtti ve Sincan Yönetim Stratejisi’nin, ÇKP ve halk tarafından onaylandığını öne sürerek bu dönemde Sincan’daki etnik gruplarda ‘Çin ulusunun ortak bilincinin’ tesis edildiğini ve bölgede ‘İslam’ın Çinlileştirilmesi’ uygulamasının gerçekleştiğini iddia etti. Chuanguo, “Uygulamalar ve aldığımız önlemler, Sincan’da uzun vadeli istikrar için sağlam bir temel oluşturmuştur” dedi.

CHUANGUO: ÇKP’NİN SİNCAN STRATEJİSİ AKILLICA

Son beş yılda Tiananmen Meydanı’nın güneyinde ve kuzeyinde değişiklikler olduğunu söyleyen Chuanguo, “Bu başarı ÇKP’nin yeni dönemde Sincan’ı yönetme stratejisinin çok akıllıca ve doğru olduğunu tamamen kanıtlamaktadır. Çin Komünist Partisi’nin politikası, ‘Sincan’ın uygulamalarıyla tamamen uyumlu’ olmuştur. Sincan’da iyi bir iş çıkarmak, sosyal ve uzun vadeli istikrarı desteklemek için partinin yeni dönemde bölgeyi yönetim stratejisini şaşmaz bir şekilde uygulamaları gerektiğinin derinden farkındayız” diye konuştu.

AYNI GÜN BM, ÇİN’İN UYGUR POLİTİKALARINI KINIYORDU

ÇKP Bölge Sekreter’inin ABD liderliğindeki bazı Batılı hükümetlerin ve parlamentoların Çin’in son beş yılda Uygurlara yönelik politikasını ‘soykırım’ olarak kabul ettiği ve Çin’in sorumlu tutulmasının talep edildiği bir süreçte bu açıklamaları yapması ise dikkat çekti. ÇKP Sekreteri Çen’in bu açıklamaları yaptığı aynı gün BM’nin özel bir oturumunda konuşan Batılı ülke Temsilcileri, Çin’in Uygur bölgesindeki ağır insan hakları ihlallerini sert sözlerle kınadı. Ayrıca, yapılan oylamada 43 ülkeden Uygurların durumuyla ilgili endişelerini dile getiren ve bölgedeki insan hakları ihlallerinin araştırılması için BM Heyeti’nin bölgeye ulaşımının sağlanmasının talep edildiği ortak bir bildiri yayımladı.

Ortak açıklamada, Çin’e BM başta bağımsız Araştırmacıların ve insan hakları kuruluşlarının Uygur Özerk Bölgesi’nde soruşturma yürütmesine izin vermesi çağrısında bulunuldu.

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …