Yazarını Yargılatan Yazılar Doğu Türkistan

   

Ben  Yücel Tanay Dış Türkler ve  özellikle Doğu Türkistan ile ilgili makale ve tahliller yazan Rize’li bir Araştırmacı-Yazar ve insan hakları aktivisti olarak 10 Kasım 2020’de İstanbul’da yargı önüne çıktım.Şu yazım yüzünden yargılanıyorum.”Çin istihbaratinin paravan kurulusu Uygur-işadamları-Derneğinin-Türkiye’deki faaliyetleri” adlı yazımdan  dolayı yargılanıyorum.

Yazdığım  yazıda Sabir Bogda’ Doğu Türkistan’da Türklere karşı büyük baskı,zulüm ve soykırım yapan …. ” gerekçesi ile yazılan  yazıya kendisine “hakaret edildiği ”  şikayetiyle dava açılmıştı. ve Çin İşkadınları derneği  başkanı Maoliden Aızezı(Mevlüde Aziz)  hakkında yazdığım ”Doğu  Türkistanlıların kanı üzerinden ticaret  yapan Çinli işkadınları derneği”  adlı yazılarımdan  dolayı Bakırköy Adliyesinde  dava açıldı.

    Mahkemede verdiğim ifade de ; ” Ben uzun yıllardır Doğu Türkistan hakkında makaleler yazıyor ve bu Ülkede yaşayan Kardeşlerimize Çin’in yaptığı baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarını dile getirerek mazlumlarla dayanışma içiinde olduğumu ifade etmek istiyorum Zalimlere de tepkimi ortaya koyuyorum. Sabir Bogda ve onun başkanı olduğu Dernek hakkındaki araştırmalarım üzerine sonucunda, elde ettiğim bilgilere göre bu kişi hakkındaki kanaatlarımı yazıda dile getirdim. Sabir Bogda’nın Çin yönetimi ile olan ilişkisini biliyorum. Kendisi ÇKP. Siyasi Danışma Konseyi üyesidir ve kendisinin Çin Konsolosluğu ile çok iyi bir ilişkisi var.

Çin Konsolosluğunun resmi internet sitesinde de bu ilişkilere ait bilgiler yer almıştır.  Ben bu bilgilere dayanarak bu yazıyı kaleme aldım. Çin’in Uygurlara karşı soykırım yaptığı bir dönemde bugün Çin Konsolosluğu’na giden ve Çinlilerle birlikte fotoğraflar çektiren kişilere Uygurlar Satkun/ Hain’ diyorlar. Ben bir Türk Milliyetçisi olarak; buna ….. diyorum. Bu durum ………başka bir şey değildir. Günümüzde Çin Uygurlara etnik soykırım yapıyor ve onları toptan yok etmek istiyor. Böyle bir durumda …… Çin Konsolosluğu ile yakın ve sıcak ilişkiler içinde bulunması ve onlarla resim çektirmesi bana göre utanılacak ve yüz kızartıcı bir harekettir. Uygur Türkleri başta Türk Milleti …… ve benzerlerini asla unutmayacaktır. ” şeklinde ifade verdim.

Çin ve onun Türkiye’deki yandaşlarının   Doğu Türkistanlılar ile onların kutsal  davasına yaptığı saldırılar ve  hıyanetleri hakkında yazdığım  bir yazı nedeniyle hakkında yapılan şikayet üzerine 17 saatlık bir uzun ve yorucu Otobüs yolculuğundan sonra  istanbul’a gelerek Mahkemeye katıldım.

Aynı gün yine Rize’ye geri döndüm. Doğu Türkistan davası  her dava gibi bedel istiyor.Bu dava kutsal  bir davadır.Çin  sömürgeciliği  tarafından Soykırıma tutulan,toprakları ellinden alınan,kültürü  yağmalanan,5  milyona yakın Doğu  Türkistanlıların,Çinin Nazi tipi  kamplarında tutulduğu,ağır işkenceler gördüğü, bir kısmının öldüğü  Mazlum Doğu Türkistanlıların haklarını savunma davasıdır.

Yücel Tanay

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …