Cumartesi , Temmuz 20 2024

ÇİN’DEN DOĞU TÜRKİSTAN SAVUNUCULARINA MAHKEME AYARI

Uzun yıllardır Gazete köşelerinde ve sosyal medyada Uygurlar hakkında incelemeler, haberler ve makaleler yazan gazeteci Yücel Tanay, Çin yanlısı guruplar tarfından sözde hakaret etme iddiasıyla İstanbul Başsavcılığına şikayette bulunulduğu ve 26 Kasım günü sabah saat 10.00 sularında Bakırköy Mahkemesinde hakim karşısına çıkarıldığı bildirildi.

2020 başlarında uyghurnet.org’da Çin Konsolosluğu ile işbirliği yapan Çin Kadınlar Derneği “Başkan Mevlude Aziz” hakkında yazdığı bir makalede Mevlude Aziz’i Çin işbirlikçisi, Çinli casus, hain olarak nitelendirmelerini hakaret sayan Mevlude Aziz’in savcılığa şikayet etmesi sonucu Duruşmaya gelen Yücel Tanay, mahkeme çıkışı Özgür Asya muhabirine verdiği röportajda “Çinlilerin Türkiye’de kurdukları dernekler hakkındaki araştırmalarımı makale olarak Türk halkının faydalanması için sundum.

Yazıda kullandığım işbirlikçi, hain, Çinli casus” kelimelerim hakaret sayılarak mahkemeye verilmiş. Çin komünist Partisi Türkiye’de kurduğu Çinli dernekler vasıtasıyla Çin için etkinlikler düzenlediği bir dönemde milyonlarca insanı kamplara ve hapishanelere hapsetti. Beni mahkemeye veren Mevlude Aziz, İstanbul’daki Çin Kadınlar Derneği’nin başkanı ve bazı Çinli derneklerin üyesidir. Bu kadın İstanbul’da savcımı savcı dolaşıp Türk mahkemesini Çin’in yalanlarına ikna etmeye çalışıyor.” Dedi.

Gazeteci Yücel Tanay ayrıca bu işin arkasında Çin’in olduğunu savunarak “Bu kadının arkasında Çin devletinin olduğu aşikar. Geçmişte Doğu Türkistan Vakfı öğrencilerinden olan birinin Çin’in desteği olmadan bunu yapmaya cesaret etmesi mümkün değil. Hele Türkiye’de Çin adına dernek kurmak ve faaliyetler tertip etmek beni dava etmek bu kadının harici değil ve buda işin içinde Çin’in parmağı olduğunu gösteriyor.” İfadesini kullandı. Kaynak : turkistanpress.com

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …