Cumartesi , Haziran 15 2024

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarındaki tecavüzleri anlattı

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon araçlarından olan toplama kamplarından kurtulan kadınlardan birisi olan Kalbinur Sıddık, toplama kamplarında geçirdiği vahşet günlerini anlattı. Çin’in baskı ve ceza kamplarından tanıklık ettiği sistematik tecavüzü anlatan Sıddık, “Doğu Türkistan’da evlatlar, ana babalarından ayrıldı. Eşler birbirinden koparıldı.” dedi.

Doğu Türkistan’da yaşanan vahşetin tanıklarından birisi olan Uygur Türkü öğretmen Kalbinur Sıddık, Çin yönetiminin Doğu Türkistanlı kadınlara yönelik insanlık dışı uygulamalarını ifşa etti. Kalbinur Sıddık, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarındaki sistematik baskı ve tecavüzü tüm gerçekleriyle anlattı. Türkiye’de Doğu Türkistanlıların kurduğu Türkistan TV’nin yayımladığı videoda Çin ceza kamplarından kurtulan Kalbinur Sıddık’ın açıklaması şöyle:

OPLAMA KAMPLARININ ŞAHİDİ KALBİNUR SIDDIK

Ceza kampı esirlerine bilinmeyen bir tür kısırlaştırıcı kimyasalların verildiğini aktaran Kalbinur Sıddık, genç kız kadınların toplu istismara maruz kaldığını , Çinli polislerin ceza kampındaki tecavüz olaylarına karışmasının sıradanlaştığını, orada kalan insanların her gün her türlü şiddete işkenceye tabi tutularak hayatlarını kaybeden yüzlerce insanın ölümünü izlediğini, ölenlerin cesetleri çöp gibi alınıp ortadan kaybedilmesini izlemekten akli dengesini kaçırma noktasına geldiğini anlattı.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır. QHA

Ayrıca Kontrol Et

Çin Devlet Güvenliği Uygur Soykırımını Desteklemek için Videolar Hazırlıyor

Doğu Türkistan’ı İşgal Eden Komünist Çin 21. Yüzyıl Soykırım Kamplarına Uygur Türklerini Doldurmak ve Soykırımını …